“Shanghai İşbirliği Örgütü daha etkin rol oynayacak”

2018-04-26 19:06:58 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Shanghai İşbirliği Örgütü'nün (SİÖ) bölgesel ve uluslararası işlerde daha etkin rol oynayacağını belirtti.


Sözcü bugün düzenlenen basın toplantısında, Hindistan ve Pakistan'ın da katılımıyla birlikte, SİÖ'nün en fazla nüfus, en geniş alan ve en büyük potansiyele sahip bölgesel örgüt olarak, bölgesel ve uluslararası işlerde daha etkin rol oynayacağını ifade etti.


SİÖ Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı, 24 Nisan 2018 tarihinde Beijing'de düzenlendi. Hindistan ve Pakistan, toplantıya ilk defa SİÖ üyesi olarak katıldı.


Hua, “Toplantıda “Shanghai ruhu”na bağlı olarak dayanışma ve karşılıklı güvenin pekiştirileceği, her alanı kapsayan işbirliğinin derinleştirileceği, karşılıklı saygı, eşitlik, adalet ve ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkiler ve insanlığın kader ortaklığının oluşturulmasının hızlandırılacağı fikir birliğiyle dile getirildi.” İfadelerini kullandı.


Sözcü, ayrıca üye ülkelerin SİÖ Dönem Başkanlığı'nı yürüten Çin'e, Qingdao Zirvesi'nin hazırlık çalışmalarında destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor