Çin'de bankaların kapsayıcı finansal hizmetlerine denetim

2018-04-26 10:55:48 CRI

Çin Devlet Konseyi'nin dün düzenlenen toplantısında, bankaların başlatacağı kapsayıcı finansal hizmetlerin referans alınarak bu alanda denetim ve değerlendirme yönetimi geliştirileceği açıklandı.

Çin, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) odaklanan “kapsayıcı finansal hizmeti” yönetmek için birçok politika hazırladı. Edinilen bilgilere göre, hâlihazırda, Çin'deki orta ve büyük ölçekli bankalar, kapsayıcı finansal hizmet ve profesyonel yönetim mekanizmalarını temelde şekillendirdi. Bankalar, bu hizmet kapsamında 2017 yılının sonuna kadar 3,4 trilyon yuanı aşkın bir tutarda kredi çıkardı.

Toplantıda, belirlenen politikaların hayata geçirilmesi ve işletmelerin finansal maliyetlerinin azaldığını tam anlamıyla hissetmelerinin sağlanması gerektiği vurgulandı.

 Kapsayıcı finans hizmetinde güvenlik sisteminin geliştirilmesi, kredi bilgi sisteminin kurulması, bankalara özgü kapsayıcı finansal kredi planlarının yapılması gerektiği belirtilen toplantıda, özel teşvik harcamalarının düzenlenmesi ve mali durum tespit süreci (Due Diligence) yönetiminin iyileştirilmesi gerektiği de bildirildi.

 Uzmanlar, kapsayıcı finansal hizmetlerinde maliyetin ve risklerin yüksek olduğuna işaret ederek; teşvik politikalarının, özellikle mali durum tespit süreci yönetiminin, bankaların bu alandaki aktifliğinin yükselmesine ve finansal maliyetlerin azalmasına yararlı olacağını belirtti.

 Öte yandan uzmanlar, ipotek yöntemi gibi yeniliklerin, küçük ve orta ölçekli işletmelere ve kırsal bölgelere yönelik kredilerde garanti mekanizması sorununu çözeceğini, kredi hacminin büyümesine ve KOBİ'lerin gelişmesine yardım edeceğini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor