“Çin'in DTÖ kurallarına uymadığı hükmü tek taraflı verilemez”

2018-04-25 19:24:50 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyelerinin, örgütün kurallarına uyup uymadığı hükmünün hiçbir üye tarafından tek taraflı şekilde verilemeyeceğini belirtti.


ABD Hong Kong Başkonsolosu Kurt W. Tong kısa bir süre önce yaptığı konuşmada, Çin'i DTÖ kurallarına uymamak ve ABD'nin çıkarlarına zarar vermekle suçlamıştı.


Lu Kang olağan basın toplantısında, söz konusu açıklamayı değerlendirdi. Sözcü, Çin'in DTÖ'ye katılmasından bu yana geçen süre içerisinde, yükümlülüklerini ciddi şekilde yerine getirdiğini ve DTÖ'nün kurallarına uyduğunu söyledi.


Çin'in her zaman çok taraflı ticaret sistemine etkin bir şekilde katıldığının altını çizen Lu Kang, Çin'in ayrıca sisteme önemli katkılar yaptığına işaret etti.


Lu, ülkede kaydedilen gelişmelerin, Çin'in uluslararası kurallara uymasının ve Çin halkının azimli çalışmalarının bir sonucu olduğuna dikkat çekti.


Sözcü, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari anlaşmazlıkların, iki taraflı çerçevede görüşme yoluyla çözülebileceğini, bazı sorunların da her iki tarafın katıldığı çok taraflı çerçevede ele alınabileceğini ifade etti.


DTÖ üyelerinin örgütün kurallarına uyup uymadığı hükmünün, DTÖ çerçevesinde verilmesi gerektiğini dile getiren Lu Kang, hiçbir üyenin söz konusu hükmü tek taraflı olarak veremeyeceğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor