Çin, Tacikistan, Özbekistan ve Kazakistan dışişleri bakanları görüştü

2018-04-25 10:34:12

   Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Beijing'de Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojidin Aslov, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Kazakistan Dışişleri Bakanı Kairat Abdrakhmanov ile ayrı ayrı görüşme yaptı.

   Wang, Asyov'la yaptığı görüşmede, Çin ile Tacikistan arasındaki üst düzey temasları yoğunlaştırarak Kuşak ve Yol çerçevesinde somut işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını söyledi. Bu yıl Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Zirvesi'nin Çin'de ve SİÖ Başbakanları Toplantısı'nın Tacikistan'da düzenleneceğini hatırlatan Bakan Wang, örgütün gelişme sürecinde yeni başarılar sağlamak için iki tarafın birbirini desteklemeyi sürdürmelerini istedi.

  Aslov, ülkesinin ulusal kalkınma stratejisi ile Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni derinlemesine kenetleyerek iki ülke arasında her alanı kapsayan işbirliğini pekiştireceklerini dile getirdi.

   Çin Dışişleri Bakanı Wang, Kamilov ile görüşmesinde, Çin'in, Özbekistan'la beraber karşılıklı yarar ve çifte kazanç ilkeleri doğrultusunda ortak kalkınmayı gerçekleştirmek için çaba harcayacaklarını ifade etti.

  Kamilov, Çin ile el ele vererek, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini yeni bir düzeye taşıyacaklarını belirtti.

  Wang, Kazakistan Dışişleri Bakanı'yla yaptığı görüşmede ise Kazakistan ile ekonomi, ticaret, endüstriyel kapasite, finans, enerji, altyapı tesisleri gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirerek Kuşak ve Yol inşasını ortaklaşa hızlandıracaklarını söyledi.

  Abdrakhmanov da Kazakistan'ın, Çin ile Kuşak ve Yol çerçevesinde ikili işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor