SİÖ Savunma Bakanları Toplantısı Beijing'de

2018-04-25 10:33:15 CRI

Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Savunma Bakanları 15. Toplantısı dün Beijing'de düzenlendi.

Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, toplantıya başkanlık etti ve açılış konuşmasını yaptı.

Toplantıda, örgüt üyeleri Rusya, Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan ve Özbekistan'ın savunma bakanları ile SİÖ Sekreterliği ve Bölgesel Terörle Mücadele İcra Komitesi temsilcileri hazır bulundu. Beyaz Rusya Savunma Bakanı da özel konuk olarak toplantıya katıldı.

Wei Fenghe, yaptığı konuşmada, toplantının ana temasının “İnsanoğlunun ortak kader topluluğunu inşa etmek, işbirliğini yenileyip kalkınmayı ilerletmek” olduğunu hatırlatarak, üye ülkelerin liderlerinin vardığı fikir birliğini hayata geçirmek ve savunma işbirliği seviyesini yükseltmek için ortak çaba gösterildiğini dile getirdi.

Wei, dünyanın en kapsamlı bölgesel işbirliği örgütü olan SİÖ'nün, eşitlik ve karşılıklı yardım ilkeleri ile insanlığın ortak kader topluluğu fikri gereğince güvenlik alanında ortak çaba ve paylaşımın temel alındığı bir ortamı oluşturması gerektiğini vurguladı.

Konuşmasında yeni dönemde “Shanghai Ruhu”nun hayata geçirilmesi ve üst düzey temasların da artırılması gerektiğini söyleyen Wei, ortak tatbikat, askeri eğitim ve değişim, terörle mücadele, küresel ve bölgesel barışın koruması gibi hususlardaki işbirliğini güçlendirme çağrısı yaptı.

Savunma liderleri, ayrıca geçen yılki toplantı sonuçlarını da ele alarak uluslararası ve bölgesel güvenlik durumu ile SİÖ savunma işbirliğini istişare ettiler.

Toplantıda, dünyada meydana gelen karmaşık değişimlerin arkasındaki tehdit ve sorunlara karşı örgüte üye ülkelerin savunma bakanlıkları arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesinde mutabık kalındı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor