Çin, Kuzey Kore lideri Kim'e teşekkür etti

2018-04-24 19:14:20 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Kuzey Kore'de (KDHC), Pazar günü meydana gelen trafik kazasının ardından gösterdiği yakın ilgi dolayısıyla, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a teşekür ettiklerini söyledi.

Lu Kang olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kim Jong-un'un Çin'in Pyongyang Büyükelçiliği'ne bizzat giderek, trafik kazasının yol açtığı can kaybı nedeniyle Çin tarafına başsağlığı dilediği ve hastanede tedavi gören Çinli vatandaşları ziyaret ettiği için kendisine teşekkür ettiklerini belirtti.

Sözcü'nün toplantıda verdiği bilgilere göre, Kuzey Kore İşçi Partisi Komitesi Başkanı Kim Jong-un, dün sabah Çin'in Pyongyang Büyükelçiliği'ne giderek, Çin tarafına taziyelerini iletti.

Kazanın çok sayıda Çinli vatandaşının can kaybına yol açmasından derin üzüntü duyduğunu ifade eden Kim Jong-un, Çin'in Kore Büyükelçisi Li Jinjun'un aracılığıyla, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'e, ÇKP'ye, Çin hükümetine ve kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Kim Jong-un ayrıca, kazada ağır yaralanarak, hastanede tedavi altına alınan iki Çinliyi de dün akşam ziyaret etti.

Kim Jong-un, yaralıların tedavisi için ellerinden geleni yapacaklarının altını çizerek, kaza ile ilgili yürütülen çalışmalar konusunda da Çin'le koordinasyonu ve temasları yoğunlaştıracaklarını belirtti.

Kuzey Kore'de 22 Nisan'da meydana gelen trafik kazasında, 32 Çinli turist ile 4 Kuzey Koreli görevli yaşamını yitirmişti.

  Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor