“ABD'nin ‘301. madde'si Çin'in çabalarını ihmal ediyor”

2018-04-24 15:21:25 CRI

Çin Ulusal Fikri Mülkiyet Ofisi Müdürü Shen Changyu, ABD'nin “301. maddesi” uyarınca yürüttüğü soruşturma sonuçlarının son yıllarda Çin'in fikri mülkiyet haklarını korumak için gösterdiği büyük çabayı ihmal ettiğini söyledi.

Shen Changyu, bugün yaptığı açıklamada, Çin'in fikri mülkiyet haklarını korumada orta gelirli ülkeler arasında ön sıralarda yer aldığını, bunun ABD'deki fikri mülkiyet otoriteleri ile ilgili medya tarafından da dile getirildiğini açıkladı. Shen, gittikçe artan sayıda yabancı firmanın patent davalarını Çin mahkemelerine taşıdığını, zira bu firmaların Çin'de daha adil bir yargı ortamı bulabileceklerini düşündüklerini belirtti.

Çin'in 2017'de 28,6 milyar dolarlık telif bedeli verdiği bilgisini paylaşan Shen, ülkesinin her zaman uluslararası ticaret ilkelerine uyarak fikri mülkiyet sahiplerine telif karşılığını eksiksiz ödediğini söyledi.

Shen'ın verdiği diğer bilgilere göre, Çin'in geçen yıl ödediği telif ücretleri, 20 milyar dolardan fazla açık verdi. Çin'in telif satın aldığı ülkeler arasında ABD'ye ödediği karşılık ise 2016 yılına göre yüzde 14 arttı.

ABD'de 1974 yılında çıkarılan Ticaret Kanunu'nun 301'inci maddesi, devlet başkanına, ülkenin sanayi kuruluşlarını diğer ülkelerin "adil olmayan" ticari uygulamalarından korumak için söz konusu ülkelere tek taraflı vergi uygulama ve ticari kısıtlamalar getirme yetkisi veriyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor