Wang Yi, Pakistan ve Rusya dışişleri bakanlarıyla görüştü

2018-04-24 10:22:19 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Beijing'de Pakistanlı ve Rus mevkidaşlarıyla ayrı ayrı görüştü.

Wang Yi, Pakistan Dışişleri Bakanı ile görüşmesinde, iki ülkenin liderlerinin fikir birliğini hayata geçirmek, stratejik temasları sıkılaştırmak ve ikili stratejik işbirliği ortaklığı ilişkilerinin düzeyini yükseltmek için Pakistan'la ortak çaba gösterdiklerini kaydetti. Wang Yi, Çin'in, Pakistan'ın egemenliğine, kalkınmasına ve iyi diplomatik ilişkiler kurmasına destek vermeyi sürdüreceğini söyledi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Khawaja Asif, Çin ve Hindistan liderlerinin görüşmesini olumlu karşıladıklarını bildirerek; görüşmenin, bölgesel ve ülkeler arası ilişkilerin iyileştirilmesinde aktif rol oynayacağına inandıklarının altını çizdi.

Wang Yi, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'le yaptığı görüşmede, yeni durumda iki tarafın liderlerin vardığı mutabakata uyularak, gelecek aşamadaki üst düzey temaslara hazırlanmanın yanı sıra çeşitli alanlardaki işbirliğini ilerleterek çok taraflık çerçevesinde koordinasyonu güçlendirdiklerini ifade etti. Çin-Rusya ilişkilerine durmaksızın yeni güç enjekte edildiğini vurgulayan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, gelişen ikili ilişkilerin, iki ülkenin halklarına yarar getirdiği gibi bölgesel ve küresel refah ve istikrara da katkı yaptığını dile getirdi.

Lavrov ise bu sene üst düzey temasların başarıyla tamamlanması, ikili ilişkilerde yeni ilerleme kaydedilmesi ve Çin ile Rusya arasındaki koordinasyonun uluslararası meselelerde daha etkili rol oynaması için Çin'le el ele verdiklerini belirtti.

Wang Yi ve Lavrov, Shanghai İşbirliği Örgütü, Kore Yarımadası'nın durumu ve Suriye gibi konularda da fikir alışverişi yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor