Xi, SİÖ savunma bakanlarını kabul etti

2018-04-24 10:13:33

Xi, SİÖ savunma bakanlarını kabul etti

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Shanghai İşbirliği Örgütü'ne (SİÖ) üye ülkelerin savunma bakanlarını kabul etti.

Xi, SİÖ'nün genişlemesinden sonra ilk savunma bakanları toplantısının yarın (24 Nisan) düzenleneceğini hatırlatarak tarafların ortak işbirliği sayesinde bu toplantının, SİÖ'nün gelişmesine dinamizm katacağına inandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, SİÖ çerçevesinde savunma çalışmalarına büyük önem veren Çin'in, diğer taraflarla karşılıklı güven, yarar ve eşitlik temelinde bu alanda somut işbirliğini güçlendirmeye ve bölgenin kalıcı istikrarı ve refahına katkıda bulunmaya hazır olduğunu ifade etti.

Xi, barışçı kalkınma yolunu şaşmadan izleyerek dünya barışını inşa eden, küresel kalkınmaya katkıda bulunan ve uluslararası düzeni koruyan Çin'in, dünya ülkeleriyle el ele vererek insanoğlu için ortak kader topluluğunun oluşturulması yönündeki çabalarını sürdüreceğini vurguladı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, SİÖ üye ülkelerinin savunma bakanları adına yaptığı konuşmada, Çin'in kalkınması ve savunma alanında elde ettiği başarılara hayran kaldıklarını ifade etti. Şoygu, Cumhurbaşkanı Xi ve diğer üye ülkelerin liderlerinin yönetiminde, örgütün savunma işbirliğinin; bu toplantı sayesinde yeni bir seviyeye ulaşacağını, ülkelerin stratejik çıkarları, bölge ve dünya barışı ile istikrarı için önemli rol oynayacağına dair inancını dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor