Xi Jinping, Lavrov'la görüştü

2018-04-23 21:09:12 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Salonu'nda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüştü.

Xi Jinping görüşmede, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gelecek ay düzenlenecek “Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Qingdao Zirvesi” sırasında, yeni dönemde Çin-Rusya ilişkilerinin gelişimini planlamayı beklediğini dile getirdi.

Xi, zirvede ayrıca örgüte üye diğer ülkelerin liderleriyle birlikte örgütün kalkınmasını tasarlamayı arzuladığını ifade etti.

Xi, yüksek seviyede gelişen Çin-Rusya ilişkilerinin iki ülkenin hazinesi olduğunu anımsatarak, Çin-Rusya kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin olumlu gelişim eğilimi sürdürdüğüne işaret etti.

Xi, iki tarafın üst düzey temasların ikili ilişkilerin gelişimini yönlendirme rolünü sürdürmesini ve iki ülke liderleri arasında sağlanan fikir birliğini yerine getirmesini istedi.

Xi Jinping, iki ülkenin, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Avrasya Ekonomik Birliği inşasıyla bütünleşmesini ilerletmesi, uluslararası konularda birbirini desteklemesi, koordisyonu güçlendirmesi ve SİÖ, BRICS, G20 çerçevesindeki işbirliğini yoğunlaştırması gerektiğini vurguladı.

Xi, Çin ile Rusya'nın, diğer ülkelerle birlikte yeni tip uluslararası ilişkilerin inşasına ve insanlığın kader ortaklığının oluşumuna katkı yapmasını talep etti.

Xi, iki tarafın ortak çabaları sayesinde ikili ilişkilerde sürekli yeni ilerlemeler kaydedilebileceğine inandığını dile getirdi.

Sergey Lavrov ise, Rusya'nın Çin'le kapsamlı stratejik işbirliğini ve ortaklık ilişkilerini geliştirmeye büyük önem vererek, iki ülke arasında bütün alanlardaki işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Rusya'nın Çin gibi, uluslararası yasalara ve “BM Tüzüğü”ne saygı gösterdiğine değinen Lavrov, ülkesinin Çin ile çok taraflı çerçevede eşgüdümü daha da güçlendirmekten yana olduğuna işaret etti.


  Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor