Xi Jinping, SİÖ dışişleri bakanlarını kabul etti

2018-04-23 20:54:15 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Salonu'nda Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Çin'e gelen bakanları kabul etti.

Xi Jinping görüşmede yaptığı konuşmada, SİÖ'nün, kuruluşundan bu yana geçen 17 yıl içinde olağanüstü bir gelişme sürecinden geçerek, geniş etkiye sahip bir bölgesel örgüt haline geldiğini hatırlattı.

Xi, üye ülkelerin, her alanı kapsayan işbirliğini ilerletip, uluslararası ve bölgesel konularda yapıcı rol oynayarak, karşılıklı saygı, adalet, işbirliği ve ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkiler için iyi bir örnek oluşturduğunu söyledi.

Xi, örgütün şu anda siyaset, ekonomi, güvenlik, kültür, dış temaslar ve mekanizma inşası dahil 6 alanda işbirliğini istikrarlı adımlarla ilerlettiğini ve işbirliği seviyesini sürekli arttırdığını kaydetti.

Xi, Çin'in öteden beri, örgütün geliştirilmesini ülke diplomasisinin öncelikli yönlerden biri olarak gördüğünü vurguladı.

Xi Jinping, Çin'in üye ülkelerle birlikte, siyasette karşılıklı desteğe devam ederek, “Shanghai işbirliği zekasını” ve “Shanghai işbirliği planını” sunacağına işaret etti.

SİÖ güvenlik işbirliğine de değinen Xi, üye ülkelerin bölgenin istikrarını koruyarak, eşgüdüm seviyesini ve güvenlik kabiliyetini yükselteceğinin altını çizdi.

Xi Jinping, SİÖ ülkelerinin ekonomide ise, Kuşak ve Yol işbirliğini derinleştirerek, bölgesel ekonomi işbirliği sistemi kuracağını söyledi.

Xi, bir ay sonra örgütün liderlerinin Çin'in Qingdao kentinde bir araya geleceğini anımsatarak, “SİÖ Qingdao Zirvesi”nin tarafların ortak çabaları sayesinde başarıyla düzenleneceğine inandığını sözlerine ekledi.

Görüşmede, SİÖ Genel Sekreteri Rashid Alimov ile SİÖ Bölgesel Terörle Mücadele Organı Yürütme Komitesi Başkanı Yevgeniy Sysoyev'in beraberinde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdyldaev, Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, Pakistan Dışişleri Bakanı Khawaja Asif, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kairat Abdrakhmanov, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirodjidin Aslov ve Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov hazır bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor