Çin'den ABD'nin insan hakları raporuna tepki

2018-04-23 19:26:51 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD'nin insan hakları raporu aracılığıyla Çin'in içişlerine müdahale çabasının başarılı olmayacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kısa bir süre önce yayınlanan “2017 İnsan Hakları Uygulamaları Ülke Raporları”nın, Çin ile ilgili kısmında Çin'deki insan hakları durumu yine olumsuz şekilde değerlendirildi.

Lu Kang başkent Beijing'deki olağan basın toplantısında, ABD'nin her sene böyle bir rapor yayınlayarak, diğer ülkelerin içişlerine müdahale etmesinin, uluslararası toplumda olumsuz tepkilere neden olduğuna işaret etti.

Sözcü, bu seneki raporda, Çin'le ilgili içeriklerde yine gerçeklerin göz ardı edildiğini ve içeriklerin önyargılarla dolu olduğunu ifade etti.

ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunduklarının altını çizen Sözcü, ABD'nin bu yolla Çin'in içişlerine müdahale ederek, gelişimini etkileme çabalarının eskiden beri boşuna olduğunu ve bu çabaların gelecekte de başarıya ulaşamayacağını ABD'ye net bir şekilde bildirdiklerini dile getirdi.

Çin hükümetinin insan haklarını korumaya ve ilerletmeye büyük önem verdiğine dikkat çeken Sözcü Lu, Çin Halk Cumhuriyeti kurulduğundan beri, özellikle dışa açılma ve reform politikalarının başlatılmasından bu yana geçen 40 yıl boyunca, Çin'in insan hakları davasında tarihsel ilerlemeler kaydedildiğini vurguladı.

Lu, “ülkelerin, insan hakları sorunu hakkında eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde diyalog kurarak, birbirine deneyimlerini aktarması ve birlikte ilerlemesi hedefine ulaşması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca, Çin dahil birçok ülke, insan hakları sorununun siyasileştirilmesine karşı çıkıyor.” ifadesini kullandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor