ÇKP Siyasi Bürosu: İstikrarlı büyüme korunuyor

2018-04-23 17:00:42

       Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu, mevcut ekonomik durumu analiz ederek ilgili düzenlemeleri ele almak üzere bugün toplandı. ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, oturumu yönetti.

     Toplantıda, Çin ekonomisinin istikrarlı büyüme eğilimini koruduğuna işaret edilerek, ancak kalkınmanın sürekliliğini kısıtlayan yapısal sorunların halen ciddi boyutta var olduğuna ve küresel siyasi ve ekonomik durumun da karmaşıklığına vurgu yapıldı.

     Farklı kademelerdeki kamu kurumlarının, büyük ekonomik risklerin kontrol altına alınması, yoksulluğun azaltılması ve kirlilikle mücadele olmak üzere üç konuda çalışmaları ilerletmeleri gerektiği belirtildi. Aktif maliye politikasında ısrar edilerek, yapısal reform ile iç talep arasındaki kaynaşmanın güçlendirilmesi, böylece makroekonomik istikrarın korunması istendi.

       Toplantıda ayrıca, kilit teknolojilere yönelik araştırma ve geliştirme çalışmalarının yoğunlaştırılması, yeni yükselen sektörlerin gelişmesinin teşviki, bürokrasinin gevşetilmesi, işletmelerin yatırım maliyetinin düşürülmesi ve kırsal kesimlerde kalkınmanın güçlendirilmesi yönünde güçlü adımlar atılacağı belirtildi.

    Dışa açılma ve reformun derinleştirileceğine dikkat çekilen toplantıda, kamu iktisadi teşebbüslerinde ve finans sektöründe reformun sürdürüleceği, halkın yaşam seviyesi ile temel kamu hizmetleri seviyesinin de yükseltileceği bildirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor