Çin'de finansal riskler kontrol altında

2018-04-22 15:33:07

Çin'de merkez bankası işlevi gören Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang, Çin ekonomisinin temel olarak güçlü olduğunu ve finansal risklerin kontrol altında tutulduğunu belirterek, sistematik riskleri önlenmek için yeterli politik araçlara sahip olduklarını da söyledi.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) karar organı Uluslararası Para ve Finans Komitesi'nin 37. bakanlar toplantısı dün Washington'da düzenlendi.

Yi Gang, toplantıya gönderdiği yazılı açıklamada, 2017 yılında Çin'in finans dışı sektörlerinde kaldıraç oranının nispeten yükseldiğini ve iş sektörünün kaldıraç oranının düştüğünü hatırlatarak, finansal sektörlerin kaldıraç seviyesinin kontrol altında olduğunu belirtti.

Finans sektöründe reformu ve dışa açılmayı sürdürmeye ve piyasaya giriş engellerini büyük ölçüde gevşetmeye devam edeceklerini dile getiren Yi Gang, daha cazip bir yatırım ortamı yaratacaklarını, fikri mülkiyet hakkını koruma çalışmalarını güçlendireceklerini ve ithalatın boyutunu genişleteceklerini ifade etti.

Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang, Dünya Ticaret Örgütü kuralları temelinde açık ve çok taraflı ticaret sistemini desteklemeyi sürdüreceklerini ve ilgili taraflarla işbirliğini artıracaklarını vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor