ZTE şirketinden ABD'ye tepki

2018-04-20 19:04:43

     Dünyanın önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden Çinli ZTE Şirketi, ABD'nin şirkete uyguladığı yaptırım kararına karşı çıktığını açıkladı. ZTE, yaptırımın şirkete getirdiği zorluğun üstesinden gelebileceklerini duyurdu.

      ABD Ticaret Bakanlığı 16 Nisan'da bir açıklama yaparak, ABD hükümetiyle uzlaşma anlaşmasını ihlal ettiği gerekçesiyle, ZTE Şirketi'ne 7 yıl süreyle ihracat yasağı getirdi. Bu, Amerikan şirketlerinin 7 yıl boyunca ZTE'ye yedek parça tedarik edemeyeceği anlamına geliyor.

     ZTE Yönetim Kurulu Başkanı Yin Yimin bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, ABD'nin söz konusu kararına kararlılıkla karşı çıktıklarına işaret ederek, ticari sorunların siyasileştirilmemesi gerektiğini söyledi.  

      Yin Yimin, ABD'nin mikro bir sorunu çok büyük bir mesele haline getirdiğine işaret ederek, bunun ZTE'nin varlığını ciddi şekilde tehdit edeceği gibi, çok sayıda Amerikan şirketi dahil ZTE'nin küresel iş ortaklarına da zarar vereceğini kaydetti.

      Yin Yimin, ZTE'nin 80 binden fazla çalışanının 30 binlik kısmının ar-ge işleriyle uğraştığına işaret ederek, “ZTE ürünlerinin büyük kısmını kendi olanaklarımızla geliştiriyoruz, dolayısıyla mevcut zorluğun üstesinden geleceğiz” dedi.  

   Çok sayıda yedek parçanın dış siparişe dayandığına dikkat çeken Yin Yimin, bu temel sorunu çözmek için ar-ge kapasitesini etkin şekilde artıracaklarını belirtti.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor