Çin'den Küba'nın yeni liderine destek

2018-04-20 18:46:50

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, yeni liderini seçen Küba'yı tebrik ederek Küba halkının seçimine saygı duyduklarını söyledi.

Küba Halk İktidarı Ulusal Meclisi'nde dün yapılan oylamada Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez, Devlet Başkanlığı ve Devlet Konseyi Başkanlığına seçildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in eski devlet başkanı Raul Castro ve yeni seçilen Diaz-Canel'e ayrı ayrı tebrik mesajları gönderdiğini duyurdu. Çin Başbakanı Li Keqiang da Diaz-Canel'e tebrik mesajı gönderdi.

Xi ve Li mesajlarında Küba ile Çin arasındaki siyasi güveni takdirle değerlendirerek yeni dönemde dostluğu ilerletme arzusunu ifade etti.

Diaz-Canel'in Devlet Başkanı olmasıyla birlikte Küba'nın devrimle başlayan 59 yıl 3 aylık tarihinde ilk kez Castro ailesi dışından biri devletin en yüksek makamına oturdu.

Devlet başkanlığı koltuğunu Diaz-Canel'e devreden Küba devriminin önemli ismi 86 yaşındaki Raul Castro, 2021 yılına kadar Komünist Partinin lideri olmayı sürdürecek.

Diaz-Canel, 25 yıldır Komünist Parti içinde görev yapan bir isim. Santa Clara'daki Merkez Las Villas Üniversitesinde elektronik mühendisliği eğitimi alan Diaz-Canel, bir süre silahlı kuvvetlerde görev yaptıktan sonra kendi üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştı.

Diaz-Canel, 2013'te Raul Castro tarafından devlet başkan yardımcılığına getirilmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor