“Çin ve Türkiye'nin sinema işbirliğinin önü açık"

2018-04-20 15:07:30 CRI

Beijing Uluslararası Film Festivali, 15-22 Nisan tarihlerinde düzenleniyor. Bu yıl Semih Kaplanoğlu'nun yazıp yönettiği “Buğday” filmi ile Ceyda Torun'un “Kedi” adlı belgeseli festivalde gösterilen filmler arasında. Yakın zamanda da 20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde Çin'den 12 yapım gösterildi. İki ülke arasında ekonomik ve siyasi ilişkilerin gelişmesinin yanı sıra kültürel anlamda, bilhassa sinema alanında da ilişkileri geliştirmek adına hem Çin'den hem de Türkiye'den önemli adımlar atılıyor. Sinema yazarı Tunca Arslan ile Türkiye'de Çin sineması algısında görülen değişim ve iki tarafın sinema sektöründeki işbirliği geleceğini konuştuk.

Öncelikle, Türkiye'de Çin sineması nasıl algılanıyor, bundan biraz bahsedebilir misiniz?

Türkiye'de Çin sineması 7. sanatın, sinemanın vicdanı olarak algılanıyor sinema severler ve eleştirmenler tarafından. Örneğin, yaklaşık 20-25 yıl önce İstanbul Film Festivali'nde programa alınan Çin filmleri çok dikkat çekmezdi. Seyirci (Çin sinemasına) dünya genelinde olduğu gibi biraz uzaktı. Aradan geçen sürede, özellikle de beşinci kuşak diye bilinen Çinli sinemacılar, dünyanın çeşitli saygın film festivallerinde, Cannes'da, Berlin'de, Venedik'te ödüller aldıkça, bunun Türkiye yansıması da çok olumlu oldu.

Çin filmleri, Hollywood'a, popüler sinemaya alternatif olarak algılanıyor. Ve işin iyi tarafı yalnızca film festivallerinde değil, sayıları az da olsa ticari gösterime giren filmler belli bir ilgi görüyor ve beğeni topluyor, çeşitli ödüller de alıyor. Yani Çin filmlerinin festivallerin dışında ticari gösterime, ticari dağıtıma girmesi Çin sinemasının dünya çapındaki başarısının Türkiye'de bir yansıması. Kısacası Çin sineması denilince çok uzun yıllar önce sadece Kungfu filmleri, dövüş sanatına dair filmler akla gelirken; şimdi dünyayı, Çin'i, insanı anlatan, toplumcu gerçekçi filmlerin başarısı akla geliyor. Yani Türkiye'de Çin filmlerine oldukça olumlu bir imaj ve yaklaşım var.

Peki, bundan sonrası için Çin ve Türkiye arasında sinema sektöründe işbirliğinin geleceğine nasıl bakıyorsunuz?

İki ülkenin de sinemalarının, sinemacılarının işbirliği anlamında önü çok açık. 2017'nin Aralık ayında Türkiye'de 20 yıldır yapılan Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali'nin konuk ülke sineması Çin'di, 12 film gösterildi. Çin sinemasını biraz olsun tanıdığım için seçkiye benim de katkım oldu ve bütün gün süren 3 ayrı oturumda moderatörlük de yapma fırsatı buldum. 30'a yakın Çinli yapımcı, yönetmen ve senaryo yazarı buradaydı ve Türk sinemacılarla olumlu bir işbirliği geliştirdiler, ortak projeler ele alındı ve bildiğim kadarıyla da bir-iki proje hayata geçirilmek üzere. Bu anlamda çok başarılı bir buluşma oldu.

Randevu İstanbul Film Festivali'nin seyircileri Çin sinemasının son dönem örneklerini izleme fırsatı buldular, ayrıca sektörlerin buluşması gerçekleşti. Biliyorsunuz, yeni İpek Yolu dünyayı pek çok açıdan değiştirecek çok güzel ilerleyen bir proje. Bunun sanata, özellikle de en dinamik sanat dalı olan sinemaya yansıması da kaçınılmaz. Çinli ve Türk sinemacıların burada ortak projeler geliştirerek kültürel bağları, sanatsal bağları daha da sıkılaştırması açıkçası çok sevindirici. Ben bunun artarak devam edeceğine inanıyorum ve bir sinema köprüsü de kurulacak. Burada tabii, örneğin Pekin'de birkaç kere yapıldığını biliyorum, Türk filmleri haftası gibi etkinlikler de iki ülke sinemacılarının, sinema severlerinin ilişkilerini daha da sağlam bir hale getiriyor. Ama bu tür etkinliklerin sayısının çok daha fazla olması gerekiyor açıkçası. Burada da iki ülkenin kültür bakanlıklarına, hükümetlerine ve bu konudaki sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşüyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor