Xi Jinping, İngiltere Başbakanı May ile telefonda görüştü

2018-04-20 09:48:24 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, İngiltere Başbakanı Theresa May ile telefonda görüştü.


Xi, May'in bu yılın başında Çin'e yaptığı ziyarette, “altın çağ” yaşayan ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda önemli mutabakat sağlandığını belirtti.


Xi, söz konusu ziyarette ayrıca, iki ülke ilişkilerinin stratejik, kapsayıcı, küresel ve somut niteliklerinin yükseltilmesi konusunda da fikir birliğine varıldığını hatırlattı.


İngiltere'yle makro politikalardaki eşgüdümü ve iletişimi güçlendirmeyi istediklerini belirten Xi, üst düzey temasları korumaya, Kuşak ve Yol çerçevesindeki somut işbirliğini hızlandırmaya, ikili ilişkilerin daha hızlı ve kaliteli gelişmesi için daha çok fırsat sunmaya hazır olduklarını ifade etti.


Xi, İngiltere'nin ikili ilişkilerin gelişmesine daha çok pozitif enerji sağlamasını temenni ettiklerini de dile getirdi.


Çin Cumhurbaşkanı, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri olarak Çin ve İngiletere'nin uluslararası işbirliğini derinleştirmeyi sürdürmesinin yanı sıra, karşılıklı saygı, adalet ve işbirliği ile ortak kazaca dayalı yeni tip uluslararası ilişkiler oluşturulması ve insanlığın kader ortaklığının kurulması için daha büyük katkı yapması gerektiğini sözlerine ekledi.


Theresa May ise, bu yılın başında gerçekleştirdiği Çin ziyareti sırasında, “altın çağ” yaşayan ikili ilişkilerin derinlemesine geliştirilmesinin bir kez daha teyit edilmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti.


Xi'nin “Bo'ao Asya Forumu”nda açıkladığı, Çin'in dışa açılmasını genişleten yeni önlemleri de takdirle karşıladıklarını anımsatan May, Çin'le üst düzey temasları ve her alanı kapsayan işbirliğini yoğunlaştırmaya hazır olduklarını kaydetti.


İki lider ayrıca Suriye'deki gelişmeler ve uluslararası ticaret sorunları üzerinde de görüş alışverişinde bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor