Xi ve Erdoğan telefonda görüştü: Potansiyeli harekete geçirmeliyiz

2018-04-19 21:13:34

  Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bugün bir telefon görüşmesi yaptı.

      Xi Jinping görüşmede, son yıllarda Çin ile Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin istikrarlı şekilde geliştiğine, çeşitli alanlarda işbirliğinin başarılı sonuçlar verdiğine işaret ederek, iki tarafın işbirliği potansiyelini harekete geçirerek ikili ilişkileri ilerletmeleri gerektiğini söyledi.

Üst düzey temasları sürdürerek, stratejik karşılıklı güveni artırmaları çağrısı yapan Xi, karşılıklı temel çıkarlara saygı göstermek suretiyle işbirliğine daha güçlü bir zemin hazırlamalarının önemine değindi.

Xi, iki tarafın kalkınma stratejilerinde kenetlenmenin güçlendirilebileceğini kaydederek, Kuşak ve Yol girişimi ile Orta Koridor inşası arasında koordinasyonun artırılmasının iki halk arasında dostluğun pekiştirilmesine güç katacağını söyledi.

      Xi Jinping, Türkiye'nin önemli bölgesel ve küresel konularda özel etkiye ve role sahip bir ülke olduğuna işaret ederek, Türkiye'yle BM ve G20 gibi çok taraflı mekanizmalarda eşgüdümü sürdüreceklerini kaydetti. Xi böylece yeni tip uluslararası ilişkiler sistemi ile insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulmasına katkı sağlamaları çağrısında bulundu.

      Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'in uluslararası işlerde adaletin korunması, medeniyet çeşitliğine saygı gösterilmesi ve ülkeler arasında eşitlikte ısrarcı olunmasında oynadığı rolü yüksek takdirle değerlendirdiklerini söyledi.

Erdoğan, Çin'in gelişmesinin küresel istikrar için önemli olduğunu söyleyerek, Türkiye'nin Çin'le çeşitli kademelerde değişime hazır olduğuna işaret etti.

Kuşak ve Yol inşasına aktif şekilde katılacaklarını kaydeden Erdoğan, ticaret, ekonomi, enerji, altyapı tesisleri ve turizm gibi alanlarda işbirliğinin derinleştirilmesini istediklerini dile getirdi.

      Erdoğan görüşmede ayrıca “Doğu Türkistan” terör unsurlarına kararlılıkla karşı çıktıklarına işaret ederek, bu tür güçlerin Çin ve Türkiye dahil tüm ülkelerin istikrarını bozmasına izin vermeyeceklerini kaydetti.

İki lider, Suriye krizini de ele aldı, Xi, ilgili tarafların uluslararası hukuk temelinde hareket etmelerinin önemine dikkat çekerek, BM Tüzüğü'nün yanı sıra ülkelerin egemenlik haklarına ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

 Erdoğan, Suriye sorununun siyasi yolla çözülmesinde Çin'in oynadığı önemli role büyük önem verdiklerine işaret ederek, ilgili konularda Çin'le yakın koordinasyon sağlamaya hazır olduklarını belirtti.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor