Çin'den Trump'ın “eşitsiz” otomobil vergisi iddiasına yanıt

2018-04-19 20:39:49 CRI

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ve ABD'nin otomobiller için uyguladıkları gümrük tarifelerinin “eşitsiz” olduğunu iddia etti, Çin'den anında yanıt geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün yaptığı açıklamada, eşitlik ve adaletin tek taraflı olmaması gerektiğini vurguladı.

Trump dün Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yle düzenlediği ortak basın toplantısında, ABD'nin Çin menşeli otomobillere yüzde 2,5, Çin'in ise yüzde 25 oranında gümrük tarifesi uyguladığını belirterek, dış ticarette “eşitlik” istediklerini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, basitçe iki ülkenin otomobil ithalat vergilerini kıyaslamanın anlamsız olduğunu belirtti.

ABD, binek arabalara yüzde 2,5 oranında ithalat vergisi uyguluyor, ancak kamyonlarda ithalat vergisi yüzde 25 oranında. Çin'in uyguladığı yüzde 25'lik vergi otomobillere yönelik, otomobil parçalarına vergiyse sadece yüzde 10 oranında. ABD'nin Çin'de sattığı otomobillerin çoğu ABD'li otomobil şirketlerinin Çin'deki şube şirketleri tarafından üretiliyor. 2017 yılında ABD Çin'e 280 bin adet otomobil sattı, Çin'in ABD'ye ihracatı ise sadece 53 bin adet oldu.

Trump'ın bahsettiği “eşitlik” konusuna değinen Çinli sözcü, Dünya Ticaret Örgütü'nde gümrük tarifesi konusunda eşitlik kuralı bulunmadığını ve üyelerin vergi seviyelerinin de farklı olduğunu hatırlattı. Sözcü, eşitlik ve adalet için tek taraflı olarak kendi çıkarları ve ihtiyaçlarına göre kural belirleme yerine, tarafların istişare temelinde kurallar belirlemeleri ve bu kurallara beraber uymaları gerektiğini vurguladı.

Çin'in kısa süre önce açıkladığı otomobil sektöründe yeni dışa açılma politikasının ABD'nin beklentisine uyup uymadığına da değinen Çinli sözcü, Çin'in kendi hedef ve çalışma temposuna göre reform ve dışa açılmayı ilerletmekte olduğunu dile getirdi.

Çin'de imalat sektörünün tümüyle dışa açılmasının, ticaret ve yatırımda korumacılığa bir yanıt olduğunu söyleyen sözcü, dünya ülkelerinin Çin'in reform ve dışa açılmasının getirdiği fırsatları paylaşmalarını olumlu karşıladıklarını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor