Çin'den Skripal olayı ile ilgili yeni açıklama

2018-04-19 11:39:58 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, eski Rus ajan Sergey Skripal'ın zehirlenmesi olayının Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü çerçevesinde çözülmesi çağrısında bulundu.

Ma Zhaoxu dün BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Skripal'in zehirlenmesine ilişkin düzenlenen açık oturumda, Çin'in öteden beri herhangi bir ülkenin, örgütün veya kişinin, gerekçesi ne olursa olsun kimyasal silah kullanmasına kesinlikle karşı çıktığını yineledi.

Ma, kapsamlı ve adil soruşturma ile doğru ve net kanıtlar temelinde, tarihin ve gerçeklerin sınavından geçebilecek sonuçların alınması gerektiğini vurguladı. Ma, şu anki koşulda tarafların istişareye ve soruşturmaya devam ederek, olayın gerçeklerini bir an önce su yüzüne çıkarmasını talep etti.

Soğuk Savaş düşüncelerinden vazgeçilmesini istediklerini vurgulayan Ma, tarafların, dünya barışı, istikrarı ve huzurunu ortaklaşa korumanın yanı sıra, karşılıklı saygı, eşitlik, adalet, işbirliği ve ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkiler oluşturmak ve insanlığın kader ortaklığını kurmak için ortak çaba harcaması gerektiğini dile getirdi.

Ma, özellikle BMGK üyelerinin dayanışma içinde dünya barışı ve güvenliğini koruma sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğine dikkat çekti.



Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor