“Çin-Japonya-Güney Kore İşbirliği Forumu” yapıldı

2018-04-19 09:45:11 CRI

“Çin-Japonya-Güney Kore (KC) İşbirliği Uluslararası Forumu” dün, Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlendi.


Forumun Genel Sekreteri Lee Jong-heon açılış töreninde yaptığı konuşmada, işbirliğinin güçlendirilmesinin uzun zamandan beri üç ülkenin arzusu olduğunu ifade etti. Lee, üç ülkenin iletişim yoluyla karşılıklı anlayışı artırarak, ilişkileri geliştirmek için durmadan çaba harcaması gerektiğini belirtti.


Çin'in Tokyo Büyükelçisi Cheng Yonghua ise, üç ülkenin, ikili ilişkilerdeki sorunları uygun bir şekilde çözerek, karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç elde etmesi ve insanlığın kader ortaklığı bilincini oluşturması gerektiğine işaret etti.


Üç ülkenin birbirine kapılarını daha çok açarak, işbirliğini derinleştirmesinin önemine dikkat çeken Cheng, Çin, Japonya ve Güney Kore'nin birlikte ticari korumacılığa karşı çıkması gerektiğini söyledi.


Cheng, üç ülkenin ayrıca, ekonomik küreselleşmeyi daha açık, kapsayıcı, faydalı, dengeli ve ortak kazanca dayalı bir doğrultuya yöneltmesi gerektiğini de ifade etti.


Japonya Liberal Demokrat Partisi Başkan Yardımcısı Komura Masahiko da, üç ülkenin birbirine destek vermesi ve işbirliğini güçlendirmesinin sadece kendileri için değil, Doğu Asya bölgesi ve hatta bütün dünya için büyük önem taşıdığını dile getirdi.


Forumu düzenleyen “Çin-Japonya-Güney Kore İşbirliği Sekreteryası” 2011 yılında kuruldu. Sekreterya, üç ülke arasında birçok alanda işbirliğini ilerletmeyi amaçlıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor