Kuşak ve Yol çağın gelişme eğilimine uygun

2018-04-18 19:26:33

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Kuşak ve Yol girişiminin, çağın gelişme eğilimlerini yansıttığını ve dünya halklarına mutluluk getirdiği için küresel çapta destek aldığını belirtti.

ABD'de bir düşünce kuruluşu, kısa süre önce Kuşak ve Yol hakkında araştırma raporu yayımladı. Raporda, Çin'in yurtdışında birçok liman projesi geliştirmesinin “siyasi nüfuz ve askeri varlığı artırma” amacı güttüğü, bu projelerin, Çin'in güvenlik konusunda “kötü niyetini” gösterdiği iddia edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında bu iddialara karşın Çin'in tutumu hakkında bilgi verdi. Hua, Kuşak ve Yol girişiminin müspet ve şeffaf bir kalkınma modeli olduğuna işaret ederek, istişare, ortak çaba ve paylaşım ilkeleri temelinde ilerleyen bu girişimle Çin'in hegemonya peşinde koşmadığını vurguladı.

   Sözcü Hua Chunying, Kuşak ve Yol inşasının ilerletilmesinde en başından beri piyasa kurallarında ısrarcı olduklarına işaret ederek, tüm tarafların endişelerine ve hassasiyetlerine saygı gösterdikleri gibi, avantajların hayata geçirilmesi için de çaba harcadıklarını belirtti.

Hua, Kuşak ve Yol çerçevesinde başlatılan bir dizi projenin, ilgili ülkelerde ekonomik kalkınmanın geliştirilmesinde önemli rol oynadığını, o ülkelerin halklarına mutluluk getirdiğini kaydetti.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor