Wang Yi: Çin, Nepal ve Hindistan ortak gelişmeyi ilerletmeli

2018-04-18 18:36:17

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Nepal Dışişleri Bakanı Pradeep Kumari Gyawali'yle Beijing'de yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısına katıldı.

Çin, Nepal ve Hindistan arasında ilişkilerin gelişmesiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Wang Yi, üç ülkenin öteden beri dost ve ortak olduklarını belirterek, ortak kalkınma hedeflerine sahip olmaları gerektiğini söyledi.

Nepal Başbakanı Khadga Prasad Oli bu ayın başında Hindistan'ı ziyaret etmişti. Khadga Prasad Oli'nin Hindistan ziyaretinin “dengeli bir girişim” olduğu yorumları yapıldı.

Basın toplantısında konuşan Wang Yi, “Nepal'in gelişmesini desteklemek, Çin ve Hindistan'ın fikir birliği olmalıdır” dedi.

Çin ve Hindistan'ı bağlayan bir köprü olarak Nepal'in, jeopolitik avantajı sayesinde iki ülkenin gelişmesinden yararlanma arzusunun mantıklı olduğunu kaydeden Wang Yi, bu arzuyu Çin ve Hindistan'ın ortaklaşa desteklemeleri gerektiğini ifade etti.

Çin ve Nepal'in Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortak inşası konusunda fikir birliğine vardığını söyleyen Wang Yi, iki ülke arasında birçok alanda gerçekleştirilecek işbirliğinin 3 ülkenin de gelişmesine yardımcı olacağını dile getirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor