Çin'den Suriye'de insani krizi çözme çağrısı

2018-04-18 15:36:15 CRI

Çin'den Suriye'de insani krizi çözme çağrısı

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, Suriye'deki insani krizin bir an önce çözülmesi çağrısında bulundu.


Ma, BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) dün düzenlenen Suriye'deki insani durum konulu açık oturumda, ülkedeki taraflardan sorunu diyalog ve müzakere yoluyla çözmesini ve uluslararası toplumun da sorunun çözümünde yapıcı rol oynamasını istediklerini söyledi.


Siyasi çözümün Suriye sorununun tek çıkış yolu olduğunu hatırlatan Ma, Çin'in uluslararası toplumla birlikte barışçıl görüşmeleri ilerleteceğini, ateşkesi destekleyeceğini ve terörle mücadele çalışmalarını yoğunlaştıracağını belirtti.


Ma, uluslararası topluma bu konuda işbirliğini güçlendirme ve BM'nin arabuluculuk çabalarına destek verme çağrısı yaptı.

Ma, Suriye'deki tarafların, BMGK'de Şubat ayında onaylanan 2401 sayılı karar uyarınca bir an önce şiddet eylemlerini durdurması ve insani yardımların bölgeye ulaşmasına izin vermesi çağrısında bulunarak, BM'nin de insani yardımlarla koordinasyon sağlamasının önemine vurgu yaptı.


Uluslararası toplumun ise, söz konusu kararı uygulayarak, Suriye'ye insani yardım sağlaması gerektiğini vurgulayan Ma, Çin'in eskiden olduğu gibi gelecekte de Suriye'ye insani yardım sağlamaya devam edeceğini ifade etti.


Çin'in öteden beri anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesini desteklediğini yineleyen Ma, ilgili taraflardan gerginliğin tırmanmasına yol açabilen bütün faaliyetleri durdurmanın yanı sıra, uluslararası hukuk çerçevesine dönerek, sorunu diyalog ve istişare yoluyla çözmeye çalışmasını talep etti.
 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor