“Çin çok taraflılığı ve serbest ticareti korumada kararlı”

2018-04-18 10:34:31 CRI

“Çin çok taraflılığı ve serbest ticareti korumada kararlı”

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin dünyanın ekonomik gelişimini engellemeyi sürdürmesi durumunda, Çin'in çok taraflılık ile serbest ticareti koruma zaferini kazanmak için mutlaka harekete geçeceğini açıkladı.


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying dün düzenlenen basın toplantısında, şu an Çin ile ABD arasında yaşanan ekonomik ve ticari sürtüşmelerin aslında “çok taraflılık ile tek taraflılık” ve “küresel serbest ticaret sistemi ile ticari korumacılık” mücadelesi olduğuna işaret etti.


Sözcü, Çin'in sorumlu bir ülke olarak, dışa açılma yoluyla uluslararası toplumla işbirliği yapmaya, işbirliğiyle ortak kazancı hedeflemeye ve dünyaya parlak, istikrarlı ve güzel bir gelecek getirme hedeflerinde aktif şekilde rol oynamaya hazır olduğunu ifade etti.


Uluslararası toplumda birçok ülkenin, son zamanlarda ABD'ye Dünya Ticaret Örgütü'ne saygı göstererek, çok taraflılık kurallarına uyma çağrısı yaptığına dikkat çeken Hua, her geçen gün daha çok Amerikalının da ABD'nin hem kendisine, hem de başkalarına zarar verecek eylemlerine karşı çıktığını söyledi.


Sözcü, ABD'nin dünyanın ekonomik gelişimini engellemeyi sürdürmesi durumunda, Çin'in çok taraflılığı ve serbest ticareti koruma zaferini kazanmak için mutlaka harekete geçeceğini belirtti.


Hua son olarak, sadece Çin'in yasal hak ve çıkarlarını korumayı değil, aynı zamanda dünyanın çok taraflı ticaret sistemini ve kurallarını savunmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor