Bakan Kurtulmuş: Türkiye ve Çin'in ulusal menfaatleri örtüşüyor

2018-04-17 21:32:20

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bakanlık görevinde henüz ilk yılını doldurmadan ikinci Çin ziyaretini gerçekleştiriyor. Bakan Kurtulmuş, Çin temasları sırasında Çin Uluslararası Radyosu Türkçe Servisi'ne özel açıklamalarda bulundu.

 

1.CRI: Turizmde Çin'i ve Doğu Asya'yı hedef pazar olarak belirlediniz. Bu yönelimin ardındaki sebepleri açıklayabilir misiniz?


Numan Kurtulmuş: Asya ülkeleri son derece hızlı bir kalkınma içinde, nüfus bakımından da büyükler, buradaki 6 ülke dünya nüfusunun yarısını oluşturuyor. Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya, Endonezya ve Malezya. Ayrıca bu ülkelerde yeni bir orta sınıf doğuyor. Mesela Çin'de 300 milyonluk yeni bir orta sınıfın olduğu tahmin ediliyor. Alım gücü fevkalade yüksek dinamik bir nüfustan söz ediyoruz. Kültürel benzerliklerimiz de var. Aile değerleri, büyüklere saygı, komşuluk gibi konularda Türk ve Çin toplumları arasında benzerlikler var.


Kuşak ve Yol girişiminin ardından iki ülke arasında menfaat uyuşması olduğu görülüyor; enerji, ekonomi, haberleşme gibi pek çok alanda ilişkilerimiz gelişiyor. Bütün bu nedenleri birleştirdiğimiz zaman, turizmde Doğu Asya pazarlarına açılmanın, Türkiye'ye faydası olacağını sanıyoruz. Çok kısa süre içerisinde bu stratejinin sonuçlarını elde etmiş olacağımızı ümit ediyorum.


2.CRI: Turizmin önemli bir ayağı tanıtım, Türkiye'nin buradaki görünürlüğünü artırmak için neler planlıyorsunuz?


Numan Kurtulmuş:Turizm yılı boyunca yapacağımız çalışmalarla, Çin toplumunun Türkiye'ye olan ilgisini artırmaya çalışacağız. İşte Anadolu Ateşi Troya gösterisiyle Pekin ve Şanghay halklarına unutulmaz bir gösteri sunmak istiyoruz. Küçük büyük çeşitli programlarımız olacak, sosyal medyayı aktif kullanacağız. Troya'dan Osmanlı'ya 24 büyük medeniyetin beşiği olan bir ülkeden söz ediyoruz, Çinli dostlarımıza bu zenginliği anlatmaya çalışıyoruz. Anadolu'nun, tabiri caizse dünyanın en büyük arşivi olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.


Ümit ediyorum bu tanıtım atağımızın ardından Çinli dostlarımız Türkiye'ye daha fazla gelmeye başlayacak. Geçen seneki 250 binin ardından bu sene iki katına ulaşmak istiyoruz, en kısa zamanda da bunun milyonlarla ifade edilmesi arzumuzdur. Tabii bunun için sadece tanıtım yeterli değil, hem Türk Havayolları'nın hem de Çin'deki havayollarının karşılıklı sefer sayılarını artırmalarını ümit ediyoruz.


Coğrafi olarak uzak olsa da kültürel olarak yakınlıkları olan bu iki halkı turizmle daha da fazla yakınlaştırmak istiyoruz.


3.CRI: Çinli turistler turizm yılı boyunca kendilerine yönelik kampanyalar bekliyor, tarihi yerlerde bilet indirimi, uçuşların artırılması gibi. Bu konuda çalışmalarınız nelerdir? Çinli turistlere belirli kolaylıklar sağlanacak mı?


Numan Kurtulmuş:Seyahat imkanlarının artırılması için elimizden geleni yapıyoruz. Ama bizim Çinlilere vaat ettiğimiz en önemli şey, Türkiye'nin geleneksel misafirperverliğidir. Ümit ediyorum Çinli dostlarımız Türkiye'ye geldiklerinde kendilerini evlerinden ayrı hissetmeyecekler.


4. CRI: Turizm siyasi ilişiklerle yakından bağlantılı bir alan; Kültür ve Turizm Bakanı olarak, burada etkili bir turizm tanıtımı yapabilmek için, Çin-Türkiye siyasi ilişkilerinin mevcut seviyesini yeterli görüyor musunuz?

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor