Çin dışa açılmada uluslararası işbirliğini geliştirecek

2018-04-17 19:08:10

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin ile ABD arasındaki ticari anlaşmazlığın özünde çok taraflılık ile tek taraflılık, küresel serbest ticaret ile ticari korumacılık arasındaki mücadelenin yattığını, sadece dışa açılma ve işbirliği yolunun giderek daha geniş olabileceğini söyledi.

Çin'in son günlerde Japonya ve Hindistan'la ayrı ayrı gerçekleştirdiği ekonomik diyalog toplantılarında üç ülke, kurallara dayalı çok taraflı ticaret sistemini desteklediklerini ve merkezinde Dünya Ticaret Örgütü olan küresel serbest ticaret sistemini koruyacaklarını belirttiler. Birçok ülkenin liderleri ve uluslararası örgütlerin yetkilileri de benzer görüşü dile getirdiler.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, yabancı lider ve yetkililerin konuşmalarının Çin'in birçok ülkeden destek aldığı anlamına gelip gelmediği sorusunu yanıtladı.

Hua, dünyadaki sorunların eşit istişare ve çok taraflı işbirliğiyle ele alınması ve bu konuda büyük devletlerin özel sorumluluk üstlenmeleri gerektiğini kaydetti.

Hua, sorumluluğunun bilincinde olan bir ülke olarak Çin'in uluslararası toplumla dışa açılma sürecinde işbirliğini geliştirmeye ve işbirliği yoluyla ortak kazancı gerçekleştirmeye, böylece dünyaya daha büyük yapıcı katkılarda bulunmaya hazır olduğunu belirtti.

Çin ve ABD ekonomilerinin birbirine entegre olduğu için iki ülkenin karşılıklı saygı göstermesi ve ortak kazanç elde etmesi gerektiğine işaret eden Hua, eğer ABD'nin inat etmesi halinde Çin'in de çok taraflılık ve serbest ticareti koruma savaşını kazanmada kararlı olacağını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor