Wang Yi'nin Japonya temasları sürüyor

2018-04-17 15:57:53 CRI

Japonya ziyaretini sürdüren Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Japonya'nın ekonomi çevreleri ile bir araya geldi.

Wang Yi, Japon İş Federasyonu Başkanı Sakakibara Sadayuki ve Başkan Adayı Nakanishi Hiroaki ile görüştü. Wang görüşmede, federasyonun uzun zamandan beri iki ülke arasındaki dostluk için etkin şekilde çaba harcadığını söyledi.

Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in kısa süre önce Boao Asya Forumu 2018 Yıllık Toplantısı'nın açılışında Çin'in dışa açılmasını daha da genişletmeyi amaçlayan yeni önemleri açıkladığına dikkat çekti.

Çin ekonomisinin hızlı büyümeden, kaliteli gelişme dönemine girdiğini belirten Wang, bu gelişmelerin Japonya dahil dünya ülkeleriyle işbirliği kurulmasında önemli fırsatlar sağladığını ifade etti.

Wang, yeni durumda Çin ile Japonya arasındaki ekonomik ilişkileri daha yüksek ve daha nitelikli bir seviyeye taşımaya hazır olduklarını vurguladı.

Japonya'yı Kuşak ve Yol inşasına davet eden Wang, Çin ve Japonya'nın küresel serbest ticareti hızlandırması, Dünya Ticaret Örgütü'nün kurallarını savunması ve açık bir dünya ekonomisi oluşturulmasını desteklemesi gerektiğinin altını çizdi.

Wang Yi Japon İş Federasyonu'ndan ikili ekonomik işbirliğini ilerletmesini ve dünya ekonomisinin gelişimini hızlandırmaya katkıda bulunmasını umduklarını sözlerine ekledi.

Sadayuki ve Hiroaki ise, Japonya ile Çin arasındaki ilişkilerde görülen iyileşme eğiliminden memnun olduklarını dile getirdi.

Japonya'nın ekonomi çevrelerinin, Çin Dışişleri Bakanı'nın sekiz yıl aradan sonra ülkelerini ziyaret ederek, “Japonya-Çin Üst Düzey Ekonomik Diyaloğu”nu tekrar başlatmasına yoğun ilgi gösterdiğine işaret eden Sadayuki ve Hiroaki, iki ülkenin küresel serbest ticaret sistemini korumak için önemli sinyaller vermesini de memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Yöneticiler, Çin'in reformuna ve kalkınmasına kararlılıkla destek vererek, Kuşak ve Yol inşasına etkin şekilde katılmaya hazır olduklarını kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor