Dışişleri Bakanı Wang Yi, Şinzo Abe'yle görüştü

2018-04-16 19:41:19

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Tokyo'da Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yle görüştü.


Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, son yıllarda Çin-Japonya ilişkilerinin zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu, çeşitli alanlarda işbirliğinin bundan etkilendiğini hatırlatarak, Abe'nin geçtiğimiz yıldan beri ikili ilişkileri iyileştirme yoluna girmesine büyük önem verdiklerini söyledi.


Ziyaretinin, ikili ilişkilerin normale dönmesi için önemli bir adım olmasını temenni eden Wang Yi, ikili ilişkilerin iyileştirilmesi ve istikrar sağlanması halinde daha yoğun temas ve işbirliği geliştirilebileceğini vurguladı. Wang Yi, bunun, iki halkın ve bölge ülkelerinin ortak çıkarlarına uygun olduğunu sözlerine ekledi.


Wang Yi, iki ülke arasında daha önce imzalanan 4 siyasi belge temelinde ortaklık ve birbirine tehdit oluşturmama ilkeleri fikir birliğinin hayata geçirilmesi ve Japonya'da tüm çevrelerin ortak fikri haline getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.


Wang Yi, Japonya'nın Kuşak ve Yol inşasına katılacağını açıklamasının iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinde yeni bir alan yaratacağını dile getirdi.


Çin Dışişleri Bakanı Wang, iki tarafın korumacılıkla ortaklaşa mücadele etmeleri ve Dünya Ticaret Örgütü öncülüğünde küresel serbest ticaret sistemini korumaları çağrısında bulundu.


Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Çin'le ilişkilere büyük önem veren Japonya'nın, iki ülke arasındaki Barış ve Dostluk Anlaşması'nın 40. yıldönümü vesilesiyle ikili ilişkileri düzeltmek istediğini ifade etti.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in kısa süre önce Bo'ao Asya Forumu'nda açıkladığı dışa açılma politikalarına Japon kamuoyunun büyük ilgi gösterdiğine işaret eden Abe, bu politikaların iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere yararlı olacağını kaydetti.


Abe, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın Çin-Japonya-Güney Kore Liderler Zirvesi'ne katılması ve Japonya'ya resmi ziyaret yapmasını, Kuşak ve Yol inşasının bölge ekonomisinin canlanmasına yardımcı olmasını beklediklerini söyledi.


Abe, Japonya'nın da Dünya Ticaret Örgütü kurallarına büyük önem verdiğini ve ticari anlaşmazlıkların bu kurallar temelinde çözülmesinden yana olduğunu kaydetti.


Görüşmede Kore Yarımadası'ndaki durum gibi bölgesel sorunlar da ele alındı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor