“ABD, ticari konuları siyasileştirmemeli”

2018-04-16 19:04:46

 Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki işbirliğinin çifte kazanç ve ortak kalkınmaya dayandığını açıkladı.


     ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, Çin'in Latin Amerika ülkelerinden yaptığı ithalatın hammadde ve tarımsal ürünlere, ABD'nin bu ülkelerden ithalatınınsa yüksek katma değerli ürünlere dayandığına işaret ederek, ABD'nin bu ülkelere daha fazla çıkar sağladığını iddia etti.


Sözcü Hua Chunying, Çin ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki ticari işbirliğinin eşitlik, çifte kazanç ve samimiyet esaslarıyla yürütüldüğüne işaret ederek, bu işbirliğinin üçüncü bir tarafı hedeflemediğini söyledi.


Sözcü Hua, Çin'in öteden beri jeopolitik hegemonya amacıyla diğer ülkelere yaklaşmadığını kaydederek, diğer ülkelere ticari savaş açma tehdidinde de bulunmadıklarını ifade etti.


Çin'in çifte kazanç ilkesi temelinde dışa açılma boyutunu genişleteceğine ve Latin Amerika ülkeleri dâhil tüm dünya ülkelerine daha fazla fırsat getireceğine dikkat çeken sözcü, ABD tarafının gerçeklere ve Latin Amerika ülkelerinin arzusuna saygı göstermesi, Çin-Latin Amerika ilişkilerine objektif bir tavırla yaklaşması ve ticari konuları siyasileştirmemesi gerektiğini belirtti.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor