Japonya: Çok taraflı ticaret sisteminden yanayız

2018-04-16 16:54:44

Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan dün Tokyo'da Japon Ticaret ve Sanayi Bakanı Sekou Hiroshige'yle bir araya geldi.


Zhong Shan, Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından ilan edilen dışa açılmayı genişletme politikasının Çin ile Japonya arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğine büyük fırsatlar getireceğini belirtti.


Geçen yıl Ekim ayında iki ülke liderlerinin ikili ilişkileri iyileştirme konusunda mutabakata vardığını hatırlatan Zhong Shan, bunun ardından iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerde iyileşme görüldüğüne dikkat çekti.


Ticaret ve yatırım işbirliğine değinen Zhong Shan, iki ülke liderlerinin vardığı Kuşak ve Yol inşası kapsamında üçüncü piyasalarda işbirliğini geliştirme fikrinin hayata geçirilmesi, ticari korumacılıkla birlikte mücadele edilmesi, üst düzey imalat ve inovasyon gibi alanlarda işbirliğinin güçlendirilmesi önerisinde bulundu.


Japonya'yı Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na davet eden Zhong Shan, hizmet ticareti alanında işbirliğinin pekiştirilmesi, Çin-Japonya-Güney Kore serbest ticaret bölgesinin kurulmasına hız verilmesi gerektiğini vurguladı.


Japonya Ticaret ve Sanayi Bakanı Sekou Hiroshige, Çin'le üçüncü piyasalarda işbirliğini geliştirmeye, üst düzey imalat ve hizmet ticareti gibi alanlarda işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını söyledi. Serbest ticaret bölgesinin kurulmasına ilişkin müzakereleri ilerletmek arzusunda olduklarını kaydeden Sekou Hiroshige, çok taraflı ticaret sisteminden yana olan Japonya'nın, ticari korumacılığın kimseye faydası olmayacağı görüşünde olduğunu açıkladı ve Çin'le Dünya Ticaret Örgütü çerçevesinde işbirliğini güçlendireceklerini söyledi.


Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda Japon şirketlerin stant alanının 10 bin metrekareyi aşması bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor