Wang Yi Japon mevkidaşıyla görüştü

2018-04-16 10:40:55 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Tokyo'da Japon mevkidaşı Taro Kono'yla bir araya geldi.


Wang Yi görüşmede, Çin ile Japonya arasındaki ilişkilerde iyileşme eğilimi göründüğüne, ancak hâlâ bazı karışık ve hassas unsurların mevcut olduğuna işaret etti.


Wang, Japonya ziyaretinin ikili ilişkilerin normale dönmesinde önemli bir adım olarak, yeni aşamada iki ülke arasındaki üst düzey temaslara uygun koşullar oluşturmasını beklediğini belirtti.


Wang, 2018'in “Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması”nın 40. yıldönümü; “Çin-Japonya Ortak Deklarasyonu”nun 20. yıldönümü ve “Çin-Japonya Karşılıklı Yarara Dayalı Stratejik İlişkileri Kapsamlı Şekilde İlerletme Ortak Açıklaması”nın ise 10. yıldönümü olduğuna dikkat çekerek, iki tarafın ikili ilişkileri doğru bir yolda, istikrarlı şekilde ilerletmesi gerektiğini ifade etti.

İki ülke arasında imzalanan dört siyasi belgenin ilkelerine uyulmasının ve tarihin doğru şekilde değerlendirilmesinin önemine değinen Wang Yi, fikir birliğinin “Tek Çin” politikası temelinde, birbirinin işbirliği ortağı olma ve birbirine tehdit oluşturmama yönünde yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti.


Wang, yeni başlangıçta iki ülke arasındaki karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin niteliğinin yükseltilerek; enerji tassarrufu ve çevre koruma, üst düzey üretim, maliye ve finans, paylaşım ekonomisi, bilimsel ve teknolojik inovasyon ile sağlık ve yaşlılık gibi alanlarda karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin derinleştirilmesi önerisinde bulundu.


Wang, kültürel iletişimin daha da genişletilerek, halklar arasındaki dostluk temelinin sürekli olarak sağlamlaştırılması gerektiğini dile getirdi.


Bölgesel ekonomik entegrasyon sürecinin beraber hızlandırılarak, Çin-Japonya-Güney Kore (KC) arasındaki üç taraflı işbirliğinin ilerletilmesine vurgu yapan Wang, Doğu Asya ekonomik işbirliğine yeni dinamizm katılması gerektiğine de dikkat çekti.


Wang, ekonomide küreselleşme ve serbest ticaret sistemi desteklenerek, Asya'nın ve insanlığın kader ortaklığının oluşturulması için çaba harcanmasının önemine işaret etti.


Wang ayrıca, Japonya'yı Kuşak ve Yol inşasına katılmaya davet etti.


Taro Kono ise, Wang Yi'nin ziyaretinin, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşmesinde önemli bir gösterge niteliği taşıdığını ve Japonya'nın bu fırsatı değerlendirerek, ilişkileri hız kesmeden ilerletmeye hazır olduğunu söyledi.


Kono, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın da Çin-Japonya-Güney Kore Liderleri Toplantısı'na katılmak üzere Japonya'yı ziyaret etmesini beklediklerinin altını çizdi.


Kono Japonya'nın söz konusu dört siyasi belgenin ilkelerine göre, barışçıl gelişme yolunu takip edeceğini dile getirdi.


Taro Kono, Dünya Ticaret Örgütü kuralları temelinde küresel serbest ticaret sistemini korumaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.


İki bakan ayrıca, Kore Yarımadası gibi her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde de fikir alışverişinde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor