Kuzey Kore Lideri'nden Çin ile dostluğu ilerletme vurgusu

2018-04-16 10:02:51 CRI

Kuzey Kore (KDHC) Lideri Kim Yong-un önceki gün, ülkesini ziyaret eden ÇKP Merkez Komitesi Uluslararası Daire Başkanı Song Tao'yu kabul etti.


Kim, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'e selamlarını ve iyi dileklerini dile getirerek, Song Tao'nun başkanlığındaki Çinli sanat grubunun Kuzey Kore'de düzenlenen “Nisan Baharı Uluslararası Dostluk ve Sanat Festivali”ne katılmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.


Kısa süre önce Çin'e gerçekleştirdiği tarihi ziyaret sırasında Xi'yle son derece anlamlı ve uzun bir görüşme yaptığını hatırlatan Kim, ziyarette önemli konularda mutabakat sağlanarak, zengin sonuçlar kazanıldığını kaydetti.


Kim, ikili dostluk ilişkilerinin yeni bir döneme girdiği bu kritik günlerde Xi'nin ÇKP Merkez Komitesi Uluslararası Daire Başkanı Song Tao'nun başkanlığındaki sanat gurubunu ülkesine göndermesinin, kendisinin varılan mutabakata verdiği önemin ve Kuzey Kore halkına beslediği dostluğun bir göstergesi olduğunu ifade etti.


Çinli sanatçıları çok iyi bir şekilde ağırlayacaklarına işaret eden Kim, bu vesileyle iki ülke halkları arasındaki dostluk temelini daha da sağlamlaştıracaklarını vurguladı.


Song Tao ise, iki ülke liderleri arasında Beijing'de gerçekleştirilen tarihi görüşmeyle ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını söyledi.


Song, ziyaret ile iki lider arasında varılan mutabakatı yerine getirerek, iki parti arasındaki iletişim ile işbirliğini hızlandırmanın yanı sıra, kültür ve sanat temaslarını ilerletmeyi amaçladıklarını vurguladı.


Görüşmede ayrıca, iki parti arasındaki temas ve işbirliği ile her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde de bulunuldu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor