Li Keqiang, Hollanda Başbakanı'yla görüştü

2018-04-13 10:58:29

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Beijing'de Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yle görüştü.

Başbakan Li, Çin'in Hollanda'yla birlikte birbirini tamamlayan avantajları hayata geçirerek tarım, finans, bilim ve teknoloji gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmek istediğini söyledi. Li, işbirliğinde yeni büyüme noktaları yaratacaklarını, kültür alanında iletişimi güçlendireceklerini ve ikilim değişikliğiyle mücadelede ortak hareket edileceğini kaydetti.

Li, Hollanda'dan kaliteli tarım ürünleri ve yüksek teknolojiye dayalı ürünlerin ithalatını artıracaklarını söyledi. Çin Başbakanı, Hollanda işletmelerinin Çin'de yatırım yapmalarını ve iş kurmalarını olumlu karşıladığını belirtti.

Li Keqiang, Çin'in Hollanda ve Avrupa Birliği'yle birlikte Dünya Ticaret Örgütü'nün çekirdeğinde yer aldığı çok taraflı ticaret sistemini koruyarak çok taraflılığa ve serbest ticarete destek vermeye hazır olduğunu vurguladı.

Li, Hollanda'nın Çin-AB Ekonomik ve Ticari İşbirliği'ndeki kritik rolünü kullanarak Çin-AB ekonomik ve ticari ilişkilerinin dengeli gelişmesini hızlandırması arzusunu dile getirdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Hollanda'nın Çin'le birlikte stratejik değişim ve diyalogu güçlendirerek somut işbirliğini derinleştireceğini dile getirdi, ikili ilişkileri ve AB-Çin ilişkilerini yeni aşamaya taşıyacaklarını belirtti.

Rutte, serbest ticareti kararlılıkla destekleyen Hollanda'nın Çin'le birlikte ticari korumacılığı boykot edeceğini ifade etti.

Hollanda, Çin'le gelişme stratejilerinin kenetlenmesini istiyor, Çin-AB Yatırım Anlaşması'nın bir an önce hayata geçirilmesini destekliyor.

Rutte, Hollanda'nın ayrıca Çin'le birlikte Paris İklim Değişikliği Anlaşması'nın yerine getirilmesi sürecini hızlandıracağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor