CRI: Trump'ın “teşekkürleri”nin üç amacı var

2018-04-11 21:50:06 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dün Bo'ao Asya Forumu Yıllık Konferansı'nda Çin'in dışa açılmayı artırmasını ilgilendiren dört maddelik tedbirleri açıklaması, uluslararası toplumca takdirle değerlendirildi ve büyük destek gördü.

Xi'nin konuşmasının hemen sonrasında ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter hesabından yayımladığı şu mesaj ise oldukça düşündürücü: “Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e gümrük vergilerinin azaltılması ve otomobil ithalatının artırılmasına ilişkin dostane açıklamalar yapması, aynı şekilde fikri mülkiyet hakları ve teknoloji değişimi hakkında olumlu politika mesajı vermesinden dolayı teşekkür ederim. Birlikte daha büyük ilerleme kaydedeceğiz” dedi.

Çin'e vergi tarifesi darbesini indirmesinden sonra Trump'ın sözlerindeki olumlu mesaj son derece olağandışı. Bu, öncelikle Trump'ın dünyanın baskısı altında eylemsiz kalamadığını gösteriyor.

Xi Jinping'in Bo'ao Asya Forumu'nda yaptığı konuşma, Batı basınında da büyük yankı uyandırdı. Batı medyasında, Cumhurbaşkanı Xi'nin dışa açılmada yeni tedbirleri açıklamasının, Çin'in küreselleşmeyi koruma kararlılığı ve samimiyeti ile tüm dünya için sorumluluk alma cesaretini ortaya koyduğu yönünde görüşler hâkim. New York Times gazetesinde yayımlanan haberde, Xi'nin konuşması ile Trump ve hükümetinin saldırgan sözleri arasında keskin bir tezat görüldüğüne dikkat çekildi. AP Haber Ajansı tarafından yapılan yorumda, “Xi Jinping, Çin'in dünya ticareti ve işbirliğinde koruyucu rolü oynamasını sağlarken; Trump ‘öncelikle Amerika' sloganıyla ithalat ve ticarete kısıtlama koyuyor. İkisi birbirinden tamamen farklı” ifadesi kullanıldı.

İkincisi, “Çin'e teşekkürleri”ni ifade etmesi aslında kamuoyunu yanlış yönlendirme amaçlıdır.

Trump, mesajında, Çin'in gümrük vergilerinin azaltılması, otomobil ithalatının artırılması ve fikri mülkiyet haklarının korunması olmak üzere dışa açılmayı genişletmeyi hedefleyen tedbirlerinden bahsetti ve bundan dolayı “teşekkürleri”ni ifade etti. Bu ifadede Trump'ın, Çin'in geri adım attığı şeklinde yanlış bir algı yaratmak istediği ve böylece iki ülkenin ticari anlaşmazlığından “puan kazanmaya” çalıştığı aşikâr.

Trump yönetimi kısa vadeli bir bakış açısıyla Çin'in uzun vadeli stratejik planlarını anlayamaz. Çin'in reform ve dışa açılma politikasının tarihini biraz bilenler bile, geride bırakılan 40 yılda köylerden şehirlere, pilot çalışmalardan tecrübeli hale gelinmesine, ekonomik sistemde reformdan reformun kapsamlı olarak derinleştirilmesine kadar, Çin'in her zaman kendi somut durumuna göre sağlam adımlarla ilerlediğini anlayabilir. Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dün açıkladığı yeni tedbirlere ilişkin esas ilkeler ve izlenecek istikamet, aslında Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'ne sunulan raporda, Merkezi Komite Ekonomi Çalışmaları Toplantısında ve Çin hükümetinin 2018'e ait yıllık çalışma raporunda açıklanmıştır. Bunlar reformun kapsamlı olarak derinleştirilmesi için Çin'in yaptığı planlı uygulamalardandır. Bunları Çin'in ticaret savaşına karşı aldığı tedbirler olarak görenler ya hiçbir şey bilmiyordurlar ya da uluslararası toplumu yanıltmaya çalışmaktadırlar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor