CCTV: ABD olumlu sinyal verdi, fakat başka adım atacak mı?

2018-04-11 20:22:19 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Bo'ao Asya Forumu'nda yaptığı konuşmada, Çin'in reform ve dışa açılma boyutunu genişletmeyi amaçlayan politika ve önemli tedbirlerini anlattı.

Xi'nin konuşması, uluslararası toplum tarafından övgüyle değerlendirildi. ABD Başkanı Donald Trump da Xi'nin konuşmasına olumlu cevap verdi.

Dışa açılmayı genişletme Çin'in temel politikasıdır

CCTV'de yayımlanan özel bir yorumda, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in, dün Bo'ao Asya Forumu'nda yaptığı konuşmada, Çin'in reform ve dışa açılma boyutunu genişletmeyi amaçlayan politika ve önemli tedbirlerini anlattığı hatırlatıldı.

Yazıda, Xi'nin konuşmasının uluslararası toplum tarafından olumlu değerlendirildiği ve Çin'in kendi çizdiği temel dışa açılma yönünde ilerleyeceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Xi'nin konuşmasında işaret ettiği gibi, reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasından bu yana geçen 40 yıl içinde Çin'in dünya ülkelerine açarak kalkınmayı sürdürdüğü vurgulanan yazıda, bu süreçte dışa tamamen kapalılıktan yarı kapalılığa ve tümüyle dışa açılmaya kadar büyük bir dönüşüm gerçekleştirildiği kaydedildi. Yorumda, bundan dolayı Çin'in küresel ekonomik büyümeyi ilerleten ve istikrar sağlayan önemli bir güç kaynağı olmanın yanı sıra insanoğlunun barış ve kalkınma davasına büyük katkıda bulunduğunun altı çizildi.

Mağrurluk ve benmerkezcilik ancak çıkmaza sürükler

Çin'in merkez bankası konumundaki Halk Bankası Başkanı Yi Gang, bugün yaptığı açıklamada, Çin'in finans piyasasının dışa açılma boyutunun genişletilmesine yönelik somut önlemler ve zaman çizelgesini duyurdu. CCTV'nin yorum yazısında, bu gelişmenin Çin'in eskiden beri taahhütlerini yerine getirme, eylemlerini mutlaka sonuçlandırma tavrını ortaya koyduğuna dikkat çekildi. Yazıda, ABD'nin ticaret savaşında ısrar etmesi durumunda ikili işbirliğini geliştirme ve Çin'in dışa açılarak kalkınması fırsatlarından mahrum kalacağı ifade edildi.

ABD'den gelen olumlu sinyalden memnuniyet duyulduğu belirtilen yazıda, ancak kritik noktanın bir sonraki adım olduğuna işaret edildi. Yorumda, günümüzde engelsiz finans ile kalkınmanın küresel eğilim haline geldiği, bunun için de çok taraflı ticaret sisteminin korunması gerektiği belirtildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor