Asyalı medya temsilcilerinden Xi'nin konuşmasına övgüler

2018-04-11 19:31:59 CRI

Çin'in Sanya kentinde devam eden Asya Medya Liderleri Zirvesi'ne katılan bazı medya temsilcileri, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Boao Asya Forumu yıllık konferansında yaptığı konuşmayı övgüyle değerlendirdi.

Kırgızistan Devlet Televizyonu Başkan Yardımcısı Kalyibek Asylbaşev, Çin'in küreselleşme sürecinde önemli bir itici güç olduğunu söyledi. Asylbaşev, Xi'nin açılış konuşmasında yaptığı Çin'in kalkınması ne seviyede olursa olsun, mevcut uluslararası sistemi değiştirmeyeceğine dair taahhütlerine işaret etti. Xi'nin, Çin'in her zaman dünya barışını inşa eden, küresel gelişmeye katkı yapan ve uluslararası düzeni koruyan bir ülke olduğunu söylediğini hatırlatan Asylbaşev, bu sözün kendisini çok etkilediğini ifade ederek şunları ekledi: “Kırgızistan böyle bir küreselleşme anlayışını destekliyor ve bu süreçte ülkemiz de daha çok kalkınabilir.”

Özbek Televizyonu Genel Yayın Yöneticisi Muzaffar İsmailov, uluslararası ticari çatışmaların şiddetlendiği ve küresel iklimin değiştiği koşullarda Cumhurbaşkanı Xi'nin ortaya koyduğu insanoğlu için ortak kader topluluğunun oluşturulması önerisinin, çağın durumuyla örtüştüğünü kaydetti. İsmailov, küresel kalkınmanın tek bir ülkeye değil, çeşitli ülkelerin eşgüdümlü olarak gelişmesine ve ortak çabalarına bağlı olduğunu söyledi.

Ermenistan Nuh'un Gemisi Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tigran Harutyunyan ise Xi'nin ortaya koyduğu dünya barışını ve istikrarını koruma önerisinin önemine dikkat çekerek, zira dünyanın derin değişim ve belirsizliklerle karşı karşıya bulunduğu ve bölgesel çatışmaların şiddetlendiği bu ortamda Çin'in giderek daha büyük rol oynadığını söyledi. Harutyunyan, Xi'nin, konuşmasında, Çin'in dışa açılma boyutunu genişleteceğini söylediğini hatırlatarak, bunu dört gözle beklediklerini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor