Xi, Bo'ao Asya Forumu konsey üyelerini kabul etti

2018-04-11 15:24:49 CRI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping Bo'ao Asya Forumu konsey üyelerini kabul etti.

Xi, forumun 1997 yılında kurulmasından bu yana Asya'da konsensüs sağlanması, işbirliğinin ilerletilmesi ve kader ortaklığı inşa edilmesinde önemli rol oynadığını belirtti.

Xi, “Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasından bu yana elde edilen tecrübeler kanıtlamıştır ki, Çin'in gelişmesi dünyaya, dünyanın gelişmesi de Çin'e ihtiyaç duymaktadır” ifadesini kullandı.

Xi, Çin'in barışçı kalkınma yolu izlemeye devam edip, karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı dışa açılma stratejisi güdeceğini vurguladı.

Kuşak ve Yol girişiminin istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkeleri temelinde uluslararası işbirliğinde yeni bir platform haline getirilmesi de görüşmede gündeme geldi.

Xi, ev sahibi ülke olarak Bo'ao Asya Forumu'na daha geniş bir gelişme alanı sağlayacaklarını dile getirdi. Xi, forumun, Çin'in gelişmesine destek olmakla kalmayıp, dünyada ortak refah için de aktif rol oynamasını beklediğini ifade etti.

Bo'ao Asya Forumu Konseyi'nin mevcut başkanı Fukuda Yasuo ve yeni seçilen başkan Ban Ki-moon'un da aralarında bulunduğu konsey üyeleri Çin Cumhurbaşkanı Xi'nin dün açılış töreninde yaptığı konuşmaya değindi.

Yabancı konuklar, bu konuşmanın Çin'in gelişme yönünü belirlediğini, açıklanan dışa açılma önlemlerinin takdire değer olduğunu, küreselleşme ve çok taraflılığın meydan okumalarla karşı karşıya bulunduğu dönemde yapılan konuşmanın dünya ekonomisine dinamizm kattığını belirtti.

Çin'in başarısının Asya ve dünyaya refah getirmenin yanı sıra diğer ülkelere de örnek oluşturacağını savunan konsey üyeleri, uluslararası toplumun Çin gibi, reform ve dışa açılma, inovasyon ve kalkınma yolu izleyerek, Asya ve dünyanın kader ortaklığını inşa etmeleri çağrısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor