Filipinler: Güney Çin Denizi'ni işbirliği sahasına dönüştürelim

2018-04-11 09:34:24 CRI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Bo'ao Asya Forumu'na katılmak amacıyla Hainan eyaletinde bulunan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'yle dün bir araya geldi.

Xi, Duterte'nin göreve başlamasından bu yana Çin-Filipinler ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldığına işaret ederek, ortak gelişme hedefleri doğrultusunda ihtilafları uygun şekilde çözmeye hazır olduklarını belirtti.

Filipinler'e karşı iyi komşuluk ve dostluk politikasında ısrarcı olacaklarını, bu ülkenin kalkınmasını samimiyetle desteklerini ifade eden Xi, Filipinler'in kendi koşullarına uygun bir kalkınma yolu seçmesinden yana olduklarını kaydetti.

Xi Jinping konuşmasında ASEAN'la ilişkilere de değindi:

“ASEAN'ı dış politikamızın öncelikli alanlarından biri olarak görüyoruz. Bu yıl Çin ile ASEAN arasında stratejik ortaklık geliştirilmesinin 15. yıldönümü ve Çin-ASEAN İnovasyon Yılı. Filipinler Çin-ASEAN ilişkisinin koordinatörlüğünü üstlenecek. Çin, Filipinler'le eşgüdümü artırarak, Çin-ASEAN ilişkisi ve Doğu Asya bölgesinde işbirliğini ilerletmeye hazırdır.”

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, Çin'le ilişkilerde iyi gelişme eğiliminin korunduğuna dikkat çekti.

Ekonomi, terörle mücadele gibi alanlarda sağladığı yardım ve destek için Çin'e teşekkür eden Duterte, 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu inşasına katılmak istediklerini söyledi.

Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarın korunması için Çin'le ikili istişare ve diyalog kanalını koruyacaklarını vurgulayan Duterte, koordinatörlüğü üstlendikten sonra ASEAN-Çin işbirliğinin derinleştirilmesi için çaba göstereceklerini sözlerine ekledi.

Görüşmenin ardından bir dizi işbirliği anlaşması imzalandı. Filipinler, Çin'le ekonomi, ticaret, balıkçılık, turizm, eğitim, altyapı ve güvenlik gibi alanlarda işbirliğini yoğunlaştırmak istiyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor