Xi: Çin serbest ticareti desteklemeyi sürdürecek

2018-04-10 19:55:51 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Bo'ao Asya Forumu yıllık konferansı sırasında Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde ile yaptığı görüşmede, Çin'in serbest ticareti desteklemeye devam edeceğini dile getirdi.

Çin'in sorumlu bir millet ve uluslararası düzeni inşa eden ve bu düzene katkı yapan bir ülke olduğunu söyleyen Xi Jinping, “Uluslararası düzeni ve kuralları korumaya, ticaret ile yatırımın serbestleştirilmesi ve kolaylaştırılmasını desteklemeye devam edeceğiz. Uluslararası toplum Soğuk Savaş zihniyetini bir kenara bırakmalı ve insanlığın ortak kader topluluğunu birlikte inşa etmek için çalışmayı savunmalıdır.” dedi.

Xi Jinping, ayrıca Çin'in IMF ile işbirliğini güçlendirmeyi sürdürmeye hazır olduğunu da vurguladı.

Çin Cumhurbaşkanı, IMF'nin; küresel ekonominin iyileşmesi, büyümesi ve finansal istikrar için yaptığı önemli katkıların yanı sıra gelişmekte olan ülkelerin ve yeni yükselen piyasaların rolünü artırmak amacıyla yönetişim reformları yapmasını da takdirle değerlendirdi.

Xi, IMF'nin Çin ve Asya'nın kalkınmasıyla yakından ilgilenmesi ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne destek vermesinden de övgüyle söz etti.

Lagarde, görüşmede, Xi Jinping'in bugün Forum'da yaptığı konuşmayı, bilhassa Çin'in reform ve dışa açılma konusundaki kararlılığını ortaya koyan olumlu mesajlarını övgüyle değerlendirdi.

Lagarde, bununla birlikte, ticari korumacılık ve tekbaşınacılığın küresel ekonomiye ve finansal istikrara zarar verdiğini söyleyerek, IMF'nin görevinin serbest ticaret ve çok taraflılık sistemini korumak olduğunun altını çizdi.

IMF Başkanı, diyalog ve işbirliğini savunan IMF'nin Çin ile ilişkileri sıkılaştırmaya ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni destekleyip bu girişime aktif olarak katılmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor