Çin: Suriye'de kimyasal saldırı iddiası soruşturulmalı

2018-04-10 17:19:07 CRI

Çin: Suriye'de kimyasal saldırı iddiası soruşturulmalı

Çin'in Birleşmiş Milletlerdeki (BM) delegesi, Suriye'nin Duma kentinde kimyasal silah kullanıldığına dair iddialarla ilgili adli soruşturma yapılmasını desteklediklerini açıkladı.

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, Suriye'de kimyasal saldırı düzenlendiği iddiasını ele almak üzere dün acil toplanan BM Güvenlik Konseyinde (BMGK) yaptığı konuşmada, Çin'in söz konusu iddialardan büyük endişe duyduğuna işaret etti.

Çin'in herhangi bir ülke, örgüt veya şahıs tarafından, herhangi bir amaçla veya herhangi bir durumda kimyasal silah kullanılmasına kesinlikle karşı çıktığını yineleyen Wu, “Çin, sağlam delillere dayalı bir hüküm verilmesi ve saldırının sorumlularının adalete teslim edilmesi için tarafsız, bağımsız ve kapsamlı bir soruşturma yürütülmesini desteklemektedir.” diye konuştu.

Kimyasal silah sorununun Suriye'de siyasi uzlaşmayla yakından ilgili olduğunu belirten Wu, Çin'in, BMGK ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün Suriye'de kimyasal silah sorununu çözme hususunda ana kanal rolü oynamalarını desteklediğini hatırlattı. Wu, Çin'in ilgili tarafları, gerçekleri tespit etmek ve kimyasal saldırının tekrarlanmasını önlemek için yapıcı bir tutumla istişare yaparak bir çözüm yolu bulmaya çağırdı.

Wu, tüm tarafların, Suriye liderliği ilkesine bağlı kalarak BMGK'nin 2254 sayılı kararına uymak suretiyle Suriye'de siyasi uzlaşma sağlanması konusunda ilgili tarafları desteklemeleri ve BM'nin ana arabulucu rolüne desteği artırmaları gerektiğine dikkat çekti.

Terörle mücadelenin siyasi süreçteki en mühim ve en acil mesele olduğunun altını çizen Çin temsilcisi, uluslararası toplumu BMGK'nın listelediği bütün terör örgütleriyle mücadele etmeye ve bu konuda işbirliğini genişletmeye çağırdı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor