Xi Jinping: Anavatanın gelişme fırsatlarını Taiwan'la paylaşacağız

2018-04-10 16:19:07 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, anavatanın gelişme fırsatlarını Taiwan'la paylaşacaklarını söyledi.

Xi, Bo'ao Asya Forumu 2018 Yıllık Konferansı'na katılan, Çin'in ana kesimiyle Tayvan adası arasındaki ortak pazar fonunun yönetim kurulu onursal başkanı Xiao Wanchang'u bugün kabul etti.

Xi, Xiao Wanchang ve Taiwan bölgesinin sanayi ve ticaret çevrelerinden gelen diğer dostların, Asya bölgesinde işbirliği ve gelişmeyi ele almak için Bo'ao'da bulunmalarını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Bu sene Çin'in ana kesiminin dışa açılmasının 40. yıldönümü olduğunu ve Çin'e özgü sosyalizmin yeni bir çağa girdiğini hatırlatan Xi, Taiwan sorununun Çin ulusunun temel çıkarlarıyla ilgili olduğuna dikkat çekti. Xi, Taiwan adasındaki sanayi ve ticaret çevresinin, 1992 Mutabakatı'nı kararlılıkla izleyerek “Taiwan'ın bağımsızlığı” girişimlerine karşı çıkmalarını istedi. Xi ayrıca, Taiwan boğazının iki yakası arasındaki ilişkilerin barışçı şekilde gelişmesinin hızlandırılması çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin hükümetinin, anavatanın gelişme fırsatlarını Taiwanlılarla paylaşarak, iki yaka arasında ekonomik ve kültürel temasları derinleştireceğini ve Taiwan işletmelerine somut kazançlar sunmaya çalışacağını kaydetti.

Xi, Taiwan boğazının iki yakasında yaşayan vatandaşların, anavatanın barışçı şekilde birleşmesi sürecini ortaklaşa hızlandırarak, “Çin rüyası” hedefini gerçekleştirmeleri arzusunu dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor