ASEAN: Çin'le beraber serbest ticareti koruyacağız

2018-04-10 09:49:47

ASEAN Genel Sekreteri Lim Jock Hoi, serbest ticareti koruma ve daha sıkı ekonomik ortaklık geliştirme konusunda Çin'le beraber çalışacaklarını belirterek, bölgesel refahı ilerletmek istediklerini söyledi.

Lim Jock Hoi, Çin ile ASEAN arasında stratejik ortaklık tesis edilmesinin 15. yıldönümü dolayısıyla dün Jakarta'da düzenlenen seminere katıldı.

Çin'in ASEAN Büyükelçisi Huang Xilian seminerde yaptığı konuşmada, Çin ile ASEAN arasındaki işbirliğinin Asya-Pasifik bölgesinde işbirliği alanında en başarılı ve en dinamik örneklerden biri olduğunu kaydetti. Büyükelçi Huang, iki tarafın, bölgesel barış ve istikrarı koruyan, gelişmeyi ilerleten, ekonomik küreselleşmeyi ve serbest ticareti koruyan önemli güçler haline geldiğini vurguladı.

ASEAN dönem başkanlığını yürüten Singapur'un ASEAN Büyükelçisi Tan Hung Seng, ASEAN ve Çin'in altyapı inşası ve ekonomi alanlarında bağlanabilirliğin artırılması, kalkınma planlarının kenetlenmesi ve bölgede kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşmasına ulaşılması için ortak çaba harcadıklarına işaret etti. Tan Hung Seng, iki tarafın çok taraflı ticaret sistemi ve serbest ticareti desteklemek için açık bir tutum aldıklarını da sözlerine ekledi.

Endonezya Dışişleri Bakanlığı ASEAN işleri ofisinden Jose Antonio Morato Tavares, ekonomik bütünleşmenin dünya ülkeleri için işbirliği sebebi olduğunu belirterek, tüm tarafların çıkarına olan bu sistemin, dünya barışı ve istikrarını koruyan bir temel olduğunu vurguladı. Antonio, ASEAN'ın yapıcı, kapsayıcı ve açık bir tutumla, kurallar ve uluslararası yasalar temelinde ortak kazançlı çözüm sağlaması gerektiğini dile getirdi.

Seminerde Çin, ASEAN ülkeleri ve diyalog ülkelerinden üst düzey diplomatlar, aydınlar ve basın mensupları olmak üzere toplam 150 kişi hazır bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor