Çin ve Moğolistan başbakanları bir araya geldi

2018-04-09 18:56:42 CRI

Çin ve Moğolistan başbakanları bir araya geldi

Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün Çin'e resmi ziyaret yapmak üzere Beijing'de bulunan Moğolistan Başbakanı Khurelsukh Ukhnaa ile bir görüşme yaptı.

Görüşmede, birbirlerinin önemli komşuları olan Çin ve Moğolistan'ın, iyi dostluk ve ortaklık ilişkileri kurduğunun altını çizen Başbakan Li, Çin'in ikili ilişkilere stratejik açıdan uzun vadede baktığını ve karşılıklı siyasi güveni sürekli arttırmaya hazır olduğunu ifade etti.

Li Keqiang, iki ülke arasında serbest ticaret protokolünün uygulanabilirliğini araştırma çalışmalarının bir an önce başlatılarak; endüstriyel kapasite, yatırım, tarım ve hayvancılık ürünlerinin işlenmesi konularında işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Önümüzdeki yıl iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 70. yıldönümünün kutlanacağını hatırlatan Başbakan Li, iki tarafın kutlama etkinliklerini en iyi şekilde düzenlemesini arzuladığını dile getirdi. Li, ayrıca iki ülkenin gençleri arasında iletişim, kültür, medya ve turizm alanlarındaki temasların yoğunlaştırılmasını da istedi.

Konuk Başbakan, görüşmede yaptığı açıklamada, Çin'le iyi komşuluk ve dostluk ilişkilerini geliştirmenin, Moğolistan'ın dış politikasındaki öncelikli planı olduğuna işaret ederek, yeni Moğolistan yönetiminin bu politikayı izlemeyi sürdüreceğine dikkat çekti.

Görüşmeden sonra iki başbakan, ekonomi, ticaret, kültür, endüstriyel kapasite ve çevre koruma gibi alanlarda işbirliğiyle ilgili belgelerin imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor