Yerli ve yabancı basın kuruluşlarından Sanya deklarasyonu

2018-04-09 15:51:32

Asya Medya Liderleri Zirvesi bugün Hainan eyaletinin Sanya kentinde düzenlendi.

Konferansa katılan 40 ülkeden 59 basın kuruluşu, Kuşak ve Yol girişimi için medya işbirliği ittifakı kurulmasına hız verilmesi hususunda mutabakata vararak ortak deklarasyon yayınlandı.

Deklarasyonda, Kuşak ve Yol inşasında siyasi koordinasyon, altyapı tesislerinin bağlantısı, engelsiz ticaret, finansal bütünlük ve halklar arasında doğrudan bağların güçlenmesiyle, medya kuruluşları arasındaki işbirliğinin geliştiğine işaret edildi.

Medya kuruluşları arasında bilgi ve kaynak paylaşımının kolaylaştırılması, ilgili ülkelerin halkları arasında dostça temasların artırılması için, karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar ilkeleri temelinde medya işbirliği ittifakının kuruluşuna hız verileceği belirtildi.

Barış ve işbirliği, açıklık ve hoşgörü, karşılıklı tecrübe paylaşımı, karşılıklı yarar ve ortak kazanç anlayışları temelinde İpek Yolu Ruhu'nda ısrarcı olunacağına dikkat çekildi.

Ortak deklarasyonda, ittifaka üye kuruluşlar arasında ortak röportaj etkinliği, bilgi paylaşım platformu, üst düzey diyalog toplantısı ve karşılıklı ziyaretlerin teşvik edileceği bildirildi.

70 üyeli Kuşak ve Yol Medya İşbirliği İttifakı, geçen yıl gerçekleştirilen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu sırasında kuruldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor