Avusturya'dan Çin'e tarihî ziyaret

2018-04-09 11:22:25

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Avusturya Devlet Başkanı Alexander Van der Bellen'le dün başkent Beijing'de bir araya geldi.

Görüşmede Çin-Avusturya ilişkilerinin, dostluk ve stratejik ortaklık ilişkisi düzeyine çıkarılması kararlaştırıldı. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz da görüşmede hazır bulundu.

Xi görüşmede yaptığı konuşmada, Avusturya Devlet Başkanı'nın, başbakan ve bakanlarıyla birlikte Çin'i ziyaret etmesinin, ikili ilişkilerde nadir görülen bir olay olduğunu ve ikili ilişkilerin geliştirilmesine verilen ehemmiyeti gösterdiğini belirtti.

Başbakan Kurz liderliğindeki hükümetin Çin'le ilişkileri geliştirmek istediğini, Kuşak ve Yol girişiminin hükümet çalışma raporuna eklendiğini hatırlatan Xi Jinping, Çin'in Avusturya'yla arasındaki işbirliği potansiyelini hayata geçirip iki ülkenin halklarına fayda sağlamaya hazır olduğunu vurguladı.

Çin, Avusturya'nın Çin yatırımlarına yönelik açık tutumunu takdirle karşılıyor, görüşmede Çin'in de piyasa açıklığını koruyacağı ve Avusturya'dan gelen yatırımları teşvik etmeye devam edeceği ifade edildi.

Avusturya AB dönem başkanlığını devralacak

2018'in, Çin ile Avrupa arasında kapsamlı stratejik ortaklık kurulmasının 15. yıldönümü olduğuna işaret eden Xi, bu konuda Avusturya'nın yapıcı rol oynamasını beklediklerini dile getirdi.

Avusturya Devlet Başkanı Van der Bellen, Çin'in reform ve dışa açılma politikasını uygulamasından bu yana büyük ekonomik başarılar elde edildiğini, bunun ikili işbirliğine de önemli fırsatlar sunduğunu kaydetti.

Çin'in iklim değişikliğiyle mücadele gibi küresel işlerde oynadığı aktif rolü takdirle değerlendirdiklerini söyleyen Van der Bellen, Çin'le eşgüdümü koruyacaklarını, Temmuz ayında AB dönem başkanlığını devraldıktan sonra Avrupa-Çin işbirliği için çalışacaklarını belirtti.

Avusturya Başbakanı Kurz, iki ülke arasında verimli işbirliğinin geleceğine güvenle baktıklarını kaydetti.

Görüşmeden sonra Çin ile Avusturya arasında dostluk ve stratejik ortaklık ilişkisinin geliştirilmesiyle ilgili ortak bildirinin yanı sıra, Kuşak ve Yol inşası, ulaştırma, kültür ve fikri mülkiyet gibi alanlarda işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Van der Bellen, başkent Beijing'deki temaslarının ardından 2018 Bo'ao Asya Forumu yıllık konferansına da katılacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor