Li Keqiang, Avusturya Cumhurbaşkanı Van der Bellen'la görüştü

2018-04-09 11:19:14

Çin Başbakanı Li Keqiang Çin'e resmi ziyaret yapan Avusturya Cumhurbaşkanı Van Der Bellen'le dün Beijing'de görüştü.

Avusturya'nın Çin'in Avrupa'daki önemli bir ortağı olduğunu vurgulayan Van der Bellen, Çin'le gelişme stratejisinin kenetlenmesini hızlandırarak kültürel temas ve işbirliğini derinleştireceklerini, uluslararası işlerde iletişim ve koordinasyonu güçlendirerek ikili ilişkilerinin seviyesini kapsamlı şekilde yükselteceklerini kaydetti.

Başbakan Li, Çin'in Avusturya'la ikili ticaret ve çift yönlü yatırımı genişleterek, kaliteli imalat, bilimsel ve teknolojik inovasyon, enerji tasarrufu ve çevre koruma gibi alanlarda yeni büyüme fırsatları yaratacağını kaydetti.

Li, iki tarafın Kuşak ve Yol ve 16+1 İşbirliği çerçevesinde işbirliğini genişleterek karşılıklı yarar ve ortak kazanç gerçekleştireceğini belirtti. Li, Çin'in Avusturya ve diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte ticaret ve yatırımın kolaylaştırılmasını güçlendirerek çeşitli biçimlerdeki korumacılık tedbirlerine ortaklaşa karşı çıkacağını, çok taraflı ticaret sistemini güçlendireceğini ifade etti.

Çin ekonomisinin gelişmesini takdirle değerlendiren Van der Bellen, ekonomik işbirliğini derinleştirmek istediklerini söyledi. Turizm ve personel değişiminin önemine dikkat çeken Van der Bellen, Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenecek Avusturya'nın, Avrupa ile Asya arasındaki işbirliğini geliştirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor