BM Genel Sekreteri Guterres: Ortak refah çağrılarını destekliyoruz

2018-04-09 11:16:35 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Büyük Halk Sarayı'nda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'la görüştü.

Guterres'in Bo'ao Asya Forumu 2018 Yıllık Konferansı'na katılmak için Çin'i ziyaret etmesini olumlu karşılayan Xi, uluslararası arenada son yıllarda yeni değişiklikler olduğunu, Çin'in ekonomi, siyaset, kültür, toplum ve ekolojik medeniyet inşasını eş güdümlü şekilde ilerleteceğini ifade etti.

Reform, dışa açılma ve inovasyon ilkelerinin, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi ve yeni sona eren İki Toplantı'da odak noktası haline geldiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Xi, “Yaptığımız tüm işlerin hedefinde halkın mutluluğu, ülkenin yeniden canlanması ve dünyanın uyumlu gelişmesi vardır” dedi.

Xi ayrıca, Kuşak ve Yol girişiminin, ülkeler arasında gelişme stratejileri bakımından kenetlenmeyi artıracağına, ortak gelişme eğilimi oluşturulacağına işaret etti.

BM'nin dünya işlerinde öncü rolünün korunmasının, Çin'in diplomatik önceliklerinden biri olduğunu vurgulayan Xi, Çin'in öteden beri dünya barışının destekçisi, küresel gelişme ve uluslararası düzenin koruyucusu olduğuna dikkat çekti.

Çin'in gelişme fırsatları ve deneyimlerini dünyayla paylaşmaya hazır olduklarını ifade eden Xi, bunu yaparken kendi yol, model ve teorilerini, başka ülkelere empoze etme yoluna girmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Xi Jinping'i bir kez daha Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle kutlayan Guterres, reform ve dışa açılmanın 40. yıldönümünde Çin'i ziyaret edip Boao Asya Forumu'na katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, Çin'in önümüzdeki yıllarda uluslararası işlerde daha önemli etki yaratacağını kaydetti.

Guterres ayrıca Çin'in uzun zamandan beri BM işlerine verdiği desteği ve çok taraflı kuruluşlarda oynadığı önemli rolü takdir etti. Guterres, Cumhurbaşkanı Xi'nin ortaya koyduğu “insanlığın ortak kader topluluğu” ilkesine katılarak, Kuşak ve Yol işbirliği gibi tüm ülkelerin ortak refah gerçekleştirmesini amaçlayan çağrıları desteklediğini kaydetti. Guterres, bu çağrıların uluslararası topluma büyük çıkarlar getireceğine olan inancını dile getirdi.

İki taraf ayrıca çeşitli uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu. Guterres, Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması yönünde Çin'in oynadığı önemli rolü olumlu karşıladıklarını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor