Çin ve Birleşmiş Milletler işbirliğini artıracak

2018-04-09 09:55:25

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin'i ziyaret eden BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'le dün görüştü. Çin ile BM arasında çeşitli alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi konusunda mutabakat sağlandı.

Li, dünya ekonomisinin canlanma döneminde olduğunu, ancak tek taraflı ve korumacı ticaret anlayışının da yükselişe geçtiğini belirterek, uluslararası durumda halen belirsiz ve istikrarsız faktörler olduğunu söyledi.

Çin'in dünyaya derin şekilde entegre olduğunu kaydeden Li, barışçı ve istikrarlı bir dış ortama ihtiyaç duyduklarına dikkat çekti.

Li, Çin'in en büyük gelişmekte olan ülke olarak, üzerine düşen uluslararası sorumlulukları üstleneceğini söyledi.

Li, Guterres'le yaptığı görüşmede, ticaret ve yatırımda serbestliği desteklemek için uluslararası toplumla beraber çalışacaklarını belirterek, korumacılığa karşı olduklarını, daha açık, kapsamlı, dengeli ve karşılıklı yarara dayalı bir ticaret ortamından yana olduklarını vurguladı.

Görüşmede, BM'nin uluslararası işlerdeki çekirdek rolüne Çin'den destek geldi. Çin'in çeşitli alanlarda BM çalışmalarına iştirak etmeyi sürdüreceği, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin destekleneceği ifade edildi.

BM Genel Sekreteri Guterres, Çin'in, uluslararası barış ve işbirliğinin istikrarı konusunda temel güç olduğunu söyledi. Guterres de korumacı ve tek taraflı politikalara karşı çıktığını kaydederek, küreselleşmedeki zorlukların işbirliği yoluyla ele alınması çağrısında bulundu.

Devlet Müşaviri ve Dışişleri Bakanı Wang Yi de Guterres'le bir araya gelerek, Çin ile BM arasındaki işbirliği başta olmak üzere çeşitli konulardaki son gelişmeleri değerlendirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor